SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

Składka członkowska wynosi 120 złotych rocznie, czyli po dziesięć złotych miesięcznie. Płatności dokonuje się po 30 złotych w styczniu, marcu, maju i październiku. Środki ze składki członkowskiej w całości przeznaczone są na działalność statutową ZHP. Dzieci, które wpłaciły, na każdym rajdzie, biwaku czy innym wyjściu z gromadą/ drużyną są ubezpieczone, ponad to posiadają numer ewidencyjny niezbędny do uczestnictwa w kursach albo niektórych wyjazdach. Z każdym 10 złotych wpłaconych na składkę, 2 złote trafia do szczebla centralnego ZHP, 4 złote na finansowanie działalności Chorągwi Łódzkiej, 2 złote trafia do naszego hufca Pabianice, 2 złote zostaje w drużynie/ gromadzie.

GROMADY ZUCHOWE (6-10 LAt)

Namiestnictwo zuchowe obecnie składa się z 10 gromad działających na terenie Pabianic i okolic. Młodzi instruktorzy, drużynowi i przyboczni wspólnie starają się poprzez zabawę wychowywać najmłodszych członków naszej organizacji, ucząc ich m.in. pracy w grupie, zasad fair play, podstaw technik harcerskich oraz rozwijać ich zdolności manualne i umysłowe. Przygoda nie kończy się jednak na zbiórkach! Co miesiąc przygotowywane są imprezy zuchowe takie jak rajdy, biwaki, wyjazdy do teatru, rajdy rowerowe czy Festiwale Piosenki Zuchowej. W ramach Harcerskiej Akcji Letniej organizowane są dwutygodniowe kolonie w Małeczu. Aby dowiedzieć się więcej na temat każdej z gromad zapraszamy do odpowiednich zakładek z nazwą i numerem danej jednostki:

NAMIESTNICTWO ZUCHOWE

Drużyny harcerskie (10-16 LAT)

Historia naszego hufca liczy sobie blisko 106 lat. Pierwszą drużyną była I Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki. Niestety, nie dotrwała ona do dziś. Harcerze z naszego hufca brali udział w II Wojnie Światowej pod kryptonimem ówczesnego ZHP - "Szare Szeregi". Jedna z jednostek z tamtych czasów zachowała się do dnia dzisiejszego. Jest to 3 PDH Czarna Trójka im. gen. Jana Kilińskiego. Drużyna ta liczy aż 100 lat.... Jednak to nie jedyna jednostka, która działa w naszym środowisku...

Aktualnie nasz hufiec liczy trzynaście pełnoprawnych drużyn harcerskich i jedną próbną. Działa u nas ponad 300 harcerzy z różnych części naszego miasta czy też spoza niego jak 55 PDH Hades z Bychlewa, 90 PDH Wórewask z Ksawerowa czy też 88 PDH Falanga z Piątkowiska.

Aktualnym namiestnikiem naszego hufca jest druhna przewodnik Karolina Ryba, która motywuje do działania wszystkich drużynowych i wspiera ich we wszechstronnym samorozwoju. Czternastka drużynowych i ich przyboczni to osoby o dużej ilości pozytywnej energii, którzy starają się w pocie czoła o jak najlepsze wychowanie młodszych podopiecznych. Każdy posiada uprawnienia do pełnienia swojej funkcji. Jeśli któryś z nich szuka dodatkowego pola pracy, to ich nie brakuje. Niektórzy biorą czynny udział w corocznej organizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drużyny dzielą się na różne metodyki (harcerską, starszoharcerską, wędrowniczą) czy też działają trzema na raz - drużyny wielopoziomowe. Ze względu na tak szeroką oferte naszych jednostek coraz więcej młodych ludzi wstępuje w szeregi organizacji. Każda z drużyn ma swoje określone "barwy", czyli kolory beretów, getrów czy też chust. Dzięki temu wszystkie odróżniają się od siebie i z łatwością, po rzucie okiem, możemy rozpoznać z jaką mamy do czynienia. Aby dowiedzieć się więcej na temat każdej z drużyn zapraszamy do zakładek z nazwą i numerem danej jednostki:

NAMIESTNICTWO HARCERSKIE

UMUNDUROWANIE

Podstawowe, wspólne dla wszystkich drużyn i gromad Związku Harcerstwa Polskiego, umundurowanie harcerskie składa się z koszuli mundurowej, pasa oraz w wersji damskiej - spódnicy mundurowej, a męskiej - długich spodni o barwie czarnej bądź oliwkowej. Dodatkowo, każda drużyna posiada inne, przyjęte wewnętrznie i odróżniające ją od innych jednostek - nakrycie głowy (beret, furażerkę, rogatywkę, kapelusz lub czapkę zuchową), chustę wraz z pierścieniem, getry oraz wywijki. Do munduru zakładamy ciemne, zakryte buty, dostosowane do panujących warunków i wykonywanych zajęć. Dziewczyny ubierają również jednolicie czarne rajstopy. Drużyny i gromady o specjalności wodnej, zamiast ogólnie przyjętego umundurowania, noszą bluzę mundurową kroju marynarskiego. w kolorze granatowym wzoru ZHP z kołnierzem marynarskim.

Najbliższym i godnym polecenia miejscem zakupu jest Składnica Harcerska "Miran" znajdująca się w Ksawerowie przy ulicy Łódzkiej 153.