Pabianiccy harcerze oraz wszyscy chętni mieszkańcy mieli w październiku aż cztery okazje, aby poznać miasto Pabianice po harcersku – w formie zbiórki, co w kreatywny sposób poszerzyło ich wiedzę na temat historii naszego miasta. 110 lat pabianickiego harcerstwa to wyjątkowe święto dla wszystkich członków ZHP z Pabianic, dlatego nie tylko celebrujemy ten wiek, ale też zgłębiamy wiedzę w różny sposób. Udział w tym przedsięwzięciu wzięły cztery jednostki, jakimi są 3 PDH im. płk. Jana Kilińskiego „Czarna Trójka”, 44 PDH Ignis, 70 PDH Eksplozja oraz 179 PGZ Wilczęta.
7.10.2022 – Zwiad po dawnych ulicach getta
„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” – zwiad miejski dotyczący historii miasta z okazji 110-lecia harcerstwa w Pabianicach. Taką nazwę nosiła zbiórka w ramach obchodów 110-lecia pabianickiego harcerstwa. Harcerze z 3 PDH im. płk. Jana Kilińskiego „Czarna Trójka” mieli przyjemność spotkać się w piątek (tj. 7.10.2022), aby poszerzyć wiedzę na temat miasta, w którym żyją na co dzień.
Na samym początku znaleźli rozkaz specjalny o powołaniu pierwszego zastępu harcerek oraz pierwszych zastępów harcerskich w 1911 roku. Niedługo po powołaniu pierwszej żeńskiej drużyny wybuchła wojna, w której harcerki brały udział jako ratowniczki medyczne. Żołnierze potrzebowali pomocy, więc bardzo szybko można było je wdrożyć.
Na miejscu odnalezienia rozkazu odbyła się pozoracja, dzięki której Czatanie mogli powtórzyć wiedzę z pierwszej pomocy.
Uczestnicy zbiórki przenieśli się, w dalszym etapie zbiórki, do dwudziestolecia międzywojennego, gdzie dowiadują się o Seminarium Nauczycielskim umieszczonym w obecnej Szkole Podstawowej nr 5 im. G. Piramowicza. Właśnie w tym miejscu w 1925 roku powstała IV drużyna harcerzy.
Kolejnym etapem harcerskiego spotkania był marsz po ulicach miasta, a była to również Bóźniczna, która należała niegdyś do dawnego getta w Pabianicach.
Po dotarciu do ostatniego punktu zbiórki, uczestnicy brali udział w przekazywaniu tajnych informacji w taki sposób, aby żołnierze niemieccy nie byli w stanie tego przechwycić. Odbywało się to dzięki alfabetowi Morse’a, którym można dostarczać informacje pokazując kolejne litery słów, należących do ważnych wiadomości.
13.10.2022– Historia miasta, czasy PRLu w Szkole Podstawowej nr 16, ul. Boczna 5
„Każdy dzień jest kawałkiem historii” – pod takim hasłem odbyła się ostatnia zbiórka 70 PDH Eksplozja Harcerze mieli okazję wysłuchać historycznej gawędy, zagrać w grę przenoszącą do czasów PRL-u oraz rozwiązać tematyczną krzyżówkę. Jako podsumowanie, uczestnicy dopasowali historyczne daty i uporządkowali wydarzenia z przeszłości na stworzonej osi czasu.
21.10.2022– Harcerska ścieżka pamięci na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach.
44 PDH Ignis uczcił pamięć o nieżyjących już instruktorach ZHP, organizując otwartą zbiórkę, rozpoczynającą się pod bramą cmentarza komunalnego w Pabianicach. Tam harcerze dostali plany terenu, na których zaznaczone zostały groby, gdzie pochowani zostali instruktorzy. Przy każdym z nich słuchali opowiadań, o tym co zrobili dla nas. W celu uczczenia ich pamięci postawili znicze na ich grobach. Znicze postawili również przy pomniku Szarych Szeregów oraz poległych żołnierzy.
26.10.2022– Spotkanie z założycielami Pabianic w Muzeum Miasta Pabianic
179 PGZ „Wilczęta” zorganizowała zbiórkę ,,Śladami Pabianickich Legend”. Zuchy miały okazję poszerzyć swoją wiedzę o ważnych zabytkach naszego miasta oraz poznały jego legendy. Przy Dworze Kapituły Krakowskiej, czekał na nich Kanonik Stanisław Dąbrowski, inicjator budowy Dworu. Dzieci wraz z Wawrzyńcem Lorkiem zbudowały Dwór, zaparzyły pyszną herbatę z Dzierżawcą Sułowskim oraz spotkały się z Pabianką, która opowiedziała im o kościele Św. Mateusza i Św. Wawrzyńca. Na koniec dzieci odwiedziły Muzeum 110-lecia pabianickiego harcerstwa, gdzie przywitał je Kustosz muzeum, który wręczył im kartę pracy, związaną z wystawą o pabianickim harcerstwie.
Całość dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa