Apel Pamięci jest momentem zadumy dla wszystkich osób związanych z ZHP w naszym mieście. Czcimy wtedy pamięć nie tylko wszystkich walczących o naszą wolność i niepodległość, ale również tych, którzy zakładali nasze miasto, dbali o nasz hufiec oraz jego pokolenia, jak i naszych najbliższych.
Pierwszego listopada przy Mogile Szarych Szeregów odbył się tradycyjny Apel Pamięci, w trakcie którego oddaliśmy cześć zmarłym minutą ciszy. Rozkaz komendanta hufca phm. Macieja Tomaszewskiego dał nam wszystkich wiele do myślenia i zastanowienia się nad swoją obecnością na tym świecie. Zatrzymaliśmy się tego dnia na przekór światowego pędu i poświęciliśmy ten czas na zadumę, zgłębienie się w sobie oraz historii swoch rodzin.
Dziękujemy wszystkim władzom miasta Pabianice za wspólne obchody tego dnia.
Rozkaz specjalny L2/2022
Druhny i Druhowie!
1 listopada to święto, podczas którego wspominamy naszych zmarłych, kultywujemy naszą pamięć, zastanawiamy się nad tym, co było –nad przeszłością. Często widzimy oczami pamięci naszych zmarłych, rodziców, dziadków, może nawet pradziadków. Ciotki, wujków, którzy niedawno jeszcze byli wśród nas. Ale nasza pamięć czasami sięga również dalej –do ludzi, z którymi nie mogliśmy się spotkać, postaci znanych z historii Polski albo naszego miasta. Czasami zdarza się, że pamięć się rozmywa, przemija wraz z pokoleniami. Mało kto z nas wie, jak nazywali się jego prapradziadkowie. Mało kto z nas pamięta, kto zakładał Pabianice, kto decydował o losach naszego miasta. Nic w tym dziwnego –na co dzień nie ma na to czasu. Jednak dziś warto wspomnieć przeszłość, zastanowić się także nad sobą, nad swoim miejscem. Pamiętajmy, że jesteśmy z naszymi zmarłymi związani nierozerwalnymi węzłami: pochodzimy bezpośrednio od nich i od nich zależymy. To, ile wiemy i pamiętamy o nich, wpływa na to, ile wiemy o sobie. Wspominajmy więc naszych przodków nie tylko w święto zmarłych, dzięki temu lepiej zrozumiemy siebie. Ogień, który zapalamy naszym przodkom niech będzie symbolem i pamięci, i miłości.
Ten ogień nie zmienia swego kształtu. Bo choć wokół zmienia się wszystko, to człowiek wciąż rodzi się i umiera, pozostaje po nim pamięć
o czynach, których dokonał –dziś czyny naszych poprzedników w nas rezonują –możemy im za to podziękować krótką modlitwą, zniczami, wspomnieniem.Rozkazuję zaciągnąć wartę honorową przy Mogile Szarych Szeregów oraz złożyć znicze iwiązanki na grobach pabianickich harcerzy i instruktorów.
Czuwaj!
phm. Maciej Tomaszewski