Taak! Zgadza się! Mamy w naszym Hufcu takową instytucję. Choć pewnie mało kto jest tego faktu świadomy. Opiekę nad nią (to znaczy - tą Izbą!) sprawuje
w niepodzielny i niestrudzony sposób Komisja Historyczna. 

Komisja powstała w 2005r. z inicjatywy druha Waldemara Jagieły (świeć Panie nad jego duszą!). To właśnie ten stary harcmistrz powołał w nas do życia ,,wydział", który dba o historię pabianickiego Harcerstwa. 

Zasługa ta nie została mu zapomniana i tak oto druh Waldek, rok później, otrzymał z rąk Komendanta Hufca tytuł ,,Instruktora Roku". 

Druh Waldek, już wiecie (albo i nie!), wywodził się z ,,Czarnej Trójki" (to ta drużyna, co w 2017r. świętowała 100-lecie swego istnienia, jakby kto pytał!). 

Kiedy więc odchodził w stan spoczynku (bo ,,starość", bo ,,już nie to zdrowie") począł szukać swego następcy właśnie w ,,Czarnej Trójce". I znalazł (bo, jak mówi Pismo Święte ,,szukajcie a znajdziecie")! Na tegoż następcę sędziwy ów harcmistrz ,,namaścił" druha Zbyszka Jezierskiego (lepiej znany, jako Druh Zibi!)
też z tejże drużyny. I... stała się rzecz straszna, bo wołająca o pomstę do nieba... Tenże druh Zibi, uparcie, acz bezpodstawnie ( i jeszcze bezczelnie!), wbił sobie pod czaszkę ( a następnie zaczął wbijać innym), że... w naszym Hufcu to właśnie ,,Czarna Trójka" jest Strażniczką Pamięci! 

- No i co się takiego stało!? - oświadczył nowy szef Komisji z rozbrajającą szczerością - Powiedziałem to w biały dzień, w Hufcu i przy licznych świadkach...
no bo to przecież prawda. Czyżbym powiedział coś nie tak?! 

Sami powiedzcie, jaki trzeba mieć tupet! Ile trzeba bezczelności, by snuć taki bezpodstawne dywagacje? Chcecie odpowiedzi? Druh Zibi codziennie udowadnia, że można. Ot, co! 

Komisja Historyczna, to także jeszcze inni ludzie (na szczęście, no nie?). To choćby druhna Wiesia Bakus, ongiś sekretarka i księgowa w Hufcu. To chodząca kronika naszego Hufca, rzecz wręcz ujmując. Datami, miejscami, obozami, starymi harcerzami itd., druhna Wiesia rzuca, jak z taśmy nabojowej od ,,maxima".
To także druh Janusz Sosnowski, ongiś Komendant naszego Hufca (a co!). Stopień? Harcmistrz! Tak jak i druhna Wiesia. Też postać nietuzinkowa. 

To druh, który w pabianickim Hufcu założył przed laty (czyli, kiedy takich, jak Bajek, Zibi czy Szyna jeszcze w planach nie było!) drużynę fanfarzystów
(fanfara - długa trąbka sygnałowa) i Harcerski Klub Esperanto (to taki bardzo międzynarodowy język). Do tego jeszcze fotografik - pasjonat. Do niedawna działał jeszcze (i to bardzo aktywnie!) druh Leszek Klimek, ale wycofał się (starość i niesposobne zdrowie, wiecie!). 

Działała też w Komisji druhna Kasia Jachimska (najmłodsza z Komisji!). Niewiasta chuda, pyskata i pełna pomysłów. To ona dbała o bazę danych o instruktorach Hufca. 

I to jak dbała! Ale również musiała się wycofać przez pracę. Jako archeolog pracuje w Czechach. Puszczona przez zawistnych plota w naród głosi, że oprócz fundamentów grodu, urn ofiarnych i starej ceramiki, Kasia wykopała też paru kniaziów z dynastii Przemyślidów. 

Ale nie wierzcie zazdrośnikom! 

Ot i wszystko o ludziach z naszej hufcowej Komisji. O ludziach i historii. Następnym razem opowiem Wam, co znajdziecie i ujrzycie w naszej Izbie Pamięci,
jeśli tylko do niej zajrzeć zechcecie. Jeśli napisałem Wam trochę za dużo - darujcie. Po prostu pisał to dla Was historyk - pasjonat. 

Ot, co! 

tekst - Zbyszek "Zibi" Jezierski 

O Izbie Pamięci Hufca naszego słów parę.

20 listopada 2019

ODWIEDŹ NASZEGO FACEBOOKA!

W KILKU SŁOWACH O TYM CO ROBIMY

Hufiec ZHP Pabianice - to miejsce dla harcerzy z pasją, gdzie rozwijamy młode charaktery poprzez stawianie wyzwań i wspólną organizacje takich akcji jak:

- WOŚP Pabianice

- Aleja Portretów

- Harcerska Akcja Letnia

- Harcerski Festiwal Artystyczny Wiatrak

JESTEŚ HARCERZEM Z NASZEGO HUFCA? ZAPRASZAMY DO GRUPY HUFIEC ZHP PABIANICE