retmanat drużyn wodnych

Szkutnia RDW, ul. Piotra Skargi 51

Kontakt:

512-200-747

Retmanat Drużyn Wodnych w Pabianicach istnieje ponad 50 lat. W naszych szeregach zrzeszamy ponad 100 żeglarzy. Na taką liczebność składają się zuchy, harcerze oraz instruktorzy pochodzący nie tylko z Pabianic, lecz także z Łodzi i okolic.

W naszych jednostkach są osoby młode, aktywne, pełne chęci do działania. W ciągu roku wszyscy bierzemy udział w imprezach programowych przygotowywanych przez Namiestnictwa Hufca ZHP Pabianice. W trakcie naszych działań najmłodsi członkowie Retmanatu poznają żeglarstwo w sposób dobrany do wieku. Zaś starsze osoby działają aktywnie przy konserwacji i remoncie jachtów żeglarskich. W sezonie wiosenno-letnim sprawdzamy poznane przez Nas umiejętności w praktyce. Co roku, od wielu lat, odbywają się obozy żeglarskie organizowane przez Retmanat. Ponadto jesteśmy organizatorami akcji „Żeglarska Wiosna”, której głównym zadaniem jest propagowanie żeglarstwa wśród najmłodszych członków miasta Pabianice. Na jachtach klasy Optymist dzieci mają szansę postawić swoje pierwsze kroki w żeglarstwie. Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Pabianic są również imprezą, którą wodniacy z Hufca ZHP Pabianice współorganizują. W ostatnim czasie udało się również wziąć udział w rejsach morskich (Morze Bałtyckie, Adriatyk).

Od początku powstania Retmanatu naszym zadaniem jest wychowanie młodych ludzi w duchu harcerskim oraz żeglarskim. Chcemy pokazać wszystkim, że żeglarstwo daje ogromne możliwości wszechstronnego rozwoju. Żeglarstwo to wspaniała sprawa, która nie jest tylko fascynacją sportem, ale również jest to cała wytworzona przez wieki kultura i tradycja, a także ciężka praca szkutnicza.

W Retmanacie działają:

• 114 PWGZ Młodzi Piraci