3 pdh czarna trójka

Drużynowa:

phm. Katarzyna Golińska

Miejsce zbiórek:

Harcówka w Przedszkolu Miejskim Nr 11 ul. Św. Jana 28 ( wejście od ulicy Pułaskiego)

Termin zbiórek: piątek godz. 16:30

Kontakt do drużynowej: czarnatrojka@wp.pl

Strona www: www.czarnatrojka.cba.pl

Historia, informacje:

3 Pabianicka Drużyna Harcerska im. płk. Jana Kilińskiego „Czarna Trójka” jest 98 letnią drużyną z długą i zawiłą historią, mieliśmy swoje wzloty i upadki, ale teraz działamy prężnie i chcemy osiągać swoje cele. Obecnie „Czarna Trójka” liczy ok. 30 osób. Naszą drużynową jest Katarzyna Golińska, przybocznymi Krzysztof Urbaniak i  Weronika Fuks. W drużynie działają 3 zastępy.

Najważniejsze wydarzenia z historii 3 PDH im. płk. Jana Kilińskiego „CZARNEJ TRÓJKI”

We wrześniu 1917 roku I P.D. im. T. Kościuszki uległa podziałowi. IV pluton tejże drużyny został zamieniony na kadrę przyszłej III P.D.H. Drużynowym został były plutonowy IV plutonu – Edmund Maciejewski. Za datę utworzenia drużyny przyjmuje się 17.IX.1917 roku Początkowo drużyna działała jako III Drużyna im. H. Sienkiewicza. Barwy drużyny były białe. W 1919r. zmieniono bohatera na płk. Jana Kilińskiego. Barwy drużyny pozostały białe.Hasło drużyny: „My zawsze na czele w świat idącej fali”

Rok 1926. Rozkaz L 11 – upamiętniając fakt wyruszenia w nocy z 16/17 kwietnia 1794 roku przez J. Kilińskiego na pomoc T. Kościuszce, drużyna postanowiła corocznie pierwszą niedzielę po 17 IV traktować jako Święto Drużyny. Pierwsze Święto Drużyny odbyło się 18.IV.1926 roku

Rok 1933. Rozkaz L 4 – odbyła się zmiana barwy drużyny z białej na czarną a tym samym zmiana nazwy na „Czarną Trójkę” im. płk. Jana Kilińskiego. Praca drużyny trwała do wybuchu II Wojny Światowej.

W listopadzie 1939 roku drużynowy Kazimierz Jakubowski ps. „Trzeciak” organizuje grupę konspiracyjną, która zostaje później włączona do Szarych Szeregów.  W lutym 1945 roku zostaje wznowiona działalność drużyny. Drużyna działa do 1950 roku., wtedy to zlikwidowano ZHP, a powstała Organizacja Harcerska ZMP. ZHP reaktywowano w 1956 roku na Zjeździe w Łodzi. We wrześniu 1957 roku została wznowiona działalność drużyny. Jej przebieg jest obecnie trudny do odtworzenia. Obecna drużyna działa nieprzerwanie od 1982 roku. W kwietniu 1982 roku hm. Waldemar Jagieło reaktywuje 3 PDH im. płk. Jana Kilińskiego „Czarną Trójkę” po kilku letniej przerwie w działalności.1 września 1983 roku drużyna bierze udział w uroczystościach Chorągwi Łódzkiej na Radogoszczu z okazji 44 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 1991 rok - drużyna bierze udział w spotkaniu z prezydentem II RP na uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim W kwietniu 1991 roku odbyła się pierwsza edycja rajdu z cyklu „Czatabit”, który odbywa się każdego roku z okazji Święta Drużyny.9 sierpnia 1993 roku drużyna wyjeżdża do Wiednia i bierze udział w obchodach Dni Polskiej Kultury i 310 rocznicy bitwy pod Wiedniem.W lutym 1994 roku odbyła się pierwsza edycja rajdu „Orlik”.

8 października 1994 roku odbyła się pierwsza edycja rajdu „Strach”. W sierpniu 1997 drużyna brała udział w Akcji „Zeszyt” organizowanej dla powodzian. W grudniu 1998 roku reprezentacja naszej drużyny brała udział w XIX Światowym Zlocie Skautów w Chile. 14 czerwca 1999 roku wyjazd reprezentacji drużyny na Białą Służbę do Łowicza. W sierpniu 2000 roku reprezentacja drużyny uczestniczy w Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego Gniezno 2000.

3 PDH „Czarna Trójka” otrzymała tytuł Aktywnej Drużyny Hufca ZHP Pabianice w Małeczu  w latach 2003 i 2004. W roku 2010 reprezentacja drużyny uczestniczyła w Światowym Zlocie Harcerstwa w Krakowie z okazji 100-lecia harcerstwa. Rok później drużyna zajęła II miejsce w Turnieju Drużyn Sztandarowych Hufca ZHP Pabianice. W roku 2012/2013 3 PDH "Czarna Trójka" została Drużyną Sztandarową Hufca ZHP Pabianice w sam raz na jubileusz100-lecia pabianickiego harcerstwa w Pabianicach. Od 6 lat  jest Aktywną Drużyną Hufca ZHP Pabianice, bierze udział w niemalże wszystkich imprezach Hufca, pomaga w lokalnym środowisku oraz współorganizuje wiele prestiżowych imprez typu Święto Chorągwi Łódzkiej, Pabianicki Półmaraton itp. Drużyna stawia przed sobą różne cele i dąży do tego by je osiągnąć. Obecnie 3 Pabianicka Drużyna Harcerska im. płk Jana Kilińskiego „Czarna Trójka” jest Drużyną Sztandarową Hufca ZHP Pabianice 2015/2016. Mimo tak wielu sukcesów przed nami jeszcze niezliczona ilość przedsięwzięć, planów i marzeń, które zamierzamy zrealizować.