Harcerski Start Małecz 2019
18 września 2019

W tym roku jedenaście drużyn harcerskich przyjechało do Małecza, aby wspólnie z Sherlockiem Holmesem przeżyć detektywistyczną przygodę w dziewiętnastowiecznej Anglii. Dla wszystkich uczestników były to intensywne trzy dni.

Harcerski Start Małecz tradycyjnie rozpoczął się uroczystym apelem. Po zameldowaniu się, odbyło się obrzędowe ognisko, w trakcie którego drużynowi opowiedzieli o tym, kiedy są Scherlock’iem Holmes’em w swoim harcerskim życiu. Niektóre historie były zabawne, inne skłaniały do refleksji.

06 października 2019
W piątek, 4.10.2019 reprezentacja naszego hufca składająca się z drużyn:
30 września 2019
28 września 2019 w siedzibie Zarządu Oddziału ZNP odbył się
18 września 2019
W tym roku jedenaście drużyn harcerskich przyjechało do Małecza, aby

ZOBACZ WIĘCEJ

Nieodłączną cześć wyjazdu stanowią potyczki drużynowych. W tym roku zostali oni zobowiązani do posiadania śpiwora, koca, busoli, apteczki, munduru oraz po jednej rzeczy od każdego ze swoich podopiecznych. Liderom przez cały bieg towarzyszył opiekun z innej drużyny, tłumacząc zadania oraz sprawdzając efekty ich pracy. Zwyciężczynią okazała się phm. Karolina Szczepaniak, drużynowa 19 PWDW „Okoń”.

Tego samego wieczoru odbyła się również gra samarytańska oraz gra detektywistyczna. W trakcie pierwszego konkursu harcerze musieli wykazać się zarówno wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, jak i opanowaniem w sytuacji stresowej. Druga konkurencja sprawdzała  kreatywność oraz umiejętność logicznego myślenia.

Sobota rozpoczęła się od bloku SPORT, który zawsze przysparza najwięcej emocji wśród obecnych. Piłka nożna, dwa ognie, ringo, badminton, siatkówka towarzyszą nam od wielu lat, jednakże w tym roku uczestnicy mogli również wziął udział w rozgrywkach w trambambule, mopeja oraz w sztafecie. Większość zmagań podzielono na dwie kategorie wiekowe co pozwoliło to na wyrównanie szans wśród zawodników. Równolegle harcerze, w ramach bloku harce, testowali swoją orientację w terenie oraz wiedzę ekologiczną. Po południu dworek wypełnił się dziesiątkami detektywów i przestępców. Ich stylizacje zrobiły nie lada wrażenie na organizatorach, a jury burzliwie obradowało nad wyborem najlepszej.

Dalszymi zajęciami były konkurencje indywidualne. Każda drużyna zobowiązała się do przeprowadzenia jednego z punktów obejmujących m. in. tor przeszkód, rzucanie piłeczkami do kubków, celowanie w opony piłkami. Wszędzie wykorzystano zręczność, błyskotliwość, szybkość, inteligencję oraz zdrowe współzawodnictwo.

Wieczorem w ramach bloku KULTURA zorganizowany został festiwal artystyczny. Drużyny rywalizowały w dwóch kategoriach - piosenka harcerska oraz anglojęzyczna. Sobotnie zmagania zamknął quiz detektywistyczny oparty na programie „1 z 10”. Uczestnicy odpowiadali na pytania, póki nie udzielili trzykrotnie błędnej odpowiedzi. Zagadnienia nie należały do najłatwiejszych, a pytania były silnie zróżnicowane.

Ostatni dzień rozpoczął Harcerski Bieg Terenowy. Punktowi szczegółowo sprawdzali widzę z węzłów, historii, samarytanki, musztry, ekologii czy pionierki. Tradycyjnie do najbardziej emocjonujących niedzielnych zmagań należało przeciąganie liny. Konkurencja ta, oprócz siły fizycznej, sprawdzała zgranie i determinacje poszczególnych jednostek.

Harcerski Start Małecz zakończył się apelem, na którym zostały ogłoszone wyniki trzydniowych zmagań.

W tym roku na podium uplasowali się:
1 miejsce- 19 PWDW Okoń
2 miejsce- 21 PDH Husaria
3 miejsce- 9 PDW Diamir

Dodatkowo w piątkową noc dwie złote drużyny Hufca ZHP Pabianice walczyły o miano drużyny sztandarowej.

Od dzisiaj reprezentować nas będzie 3 PDH Czarna Trójka.

autor tekstu: Jakub Klimek, Magdalena Pękala

foto: Sebastian Zdziebłowski