aktualności


Ruszył konkurs na najciekawsze wydarzenie programowe dla gromad i drużyn. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

 

Zgłoszenia kończą się 19.12.2018

Download
Konkurs Najciekawsze Wydarzenie Programo
Adobe Acrobat Document 139.1 KB

Obchody Święta Niepodległości 2018

Już w tę niedzielę (tj. 11.11) spotkamy się na obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pragniemy, aby było nas jak najwięcej. Dzień ten jest najważniejszym dniem w kalendarzu każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Plan wydarzenia:

9.15 zbiórka pocztów sztandarowych przed mszą.
9.30 Uroczysta Msza święta w kościele pw. Św. Mateusza.
10.30 Apel Pamięci
11.30 Zakończenie Apelu oraz rozpoczęcie koncertu w Zamku, granego przez uczniów pabianickiej Szkoły Muzycznej
12.00 Rozpoczęcie Jarmarku 100-lecia oraz zapisów na grę miejską.
13.00 Rozpoczęcie Gry miejskiej.
14.00-15.00 Koncert Dnia Ostatnie Kuszenie Małgorzaty
17.00 Zakończenie Gry Miejskiej
19.00 Zakończenie całego wydarzenia pokazem Fajerwerków na parkingu Fabryki Wełny. 

 

 

Download
Regulamin Gry Patriotycznej
Gra-Patriotyczna-regulamin.pdf
Adobe Acrobat Document 221.8 KB
Download
Klauzula Informacyjna RODO
Klauzula-informacyjna_Gra_patriotyczna.p
Adobe Acrobat Document 155.5 KB


Święto Chorągwi Łódzkiej

W weekend 21-23 września kilka drużyn z naszego hufca pojechało do Łodzi na Święto Chorągwi Łódzkiej. Podczas tego wydarzenia harcerze mogli wziąć udział w wielu wspaniałych atrakcjach. Był to między innymi przemarsz z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz niesamowity pokaz laserów. Uczestnicy mieli też okazję pełnić służbę, sprzątając na pobliskim cmentarzu. Nie obyło się również bez gry, na której każdy mógł nauczyć się nowych rzeczy i poszerzyć swoje umiejętności z różnych dziedzin, a przede wszystkim bliżej poznać to wielkie miasto jakim jest Łódź. W sobotę wieczorem harcerze zgromadzili się w Teatrze Wielkim na gali, podczas której wyjątkowy instruktor z naszego hufca - druh Krzysztof Baj - dostał nagrodę za wygranie konkurencji „Przodownik” w plebiscycie Kamyki 2018. Był to niezwykle owocny oraz miły czas dla wszystkich harcerzy.

 

 

 

Kinga Baczyńska

 

 

 

Harcerski Start Małecz

14 września dwanaście drużyn przyjechało do Małecza, aby wziąć udział w Harcerskim Starcie. Po zakwaterowaniu i kolacji, harcerze uczestniczyli w uroczystym apelu, a następnie przeszli do kręgu ogniskowego, aby rozpalić watrę i podyskutować o pokonywaniu własnych słabości. Późnym wieczorem każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w grze samarytańskiej, łącznościowej, ekologicznej lub INO.

Sobotni dzień w Małeczu rozpoczął się od potyczek  drużynowych. Liderzy mieli do pokonania wymagający tor przeszkód tzw. runmagedon. Za ich przykładem poszli także uczestnicy, którzy rywalizowali w konkurencjach sportowych, m.in. strzelaniu z łuku, badmintonie, rzucaniu do celu, zbijaku. Równocześnie na stanicę przyjechali instruktorzy naszego hufca, a także KI Wiarusi- organizatorzy Targu Umiejętności Survivalowych. Zajęcia dzieliły się na trzy bloki składające się z siedmiu zadań pozwalających sprawdzić podstawowe umiejętności niezbędne do przetrwania na łonie natury z obszaru schronienia, pożywienia i kamuflażu. Koniec dnia uświetniła przeprowadzona w polowych warunkach Msza Święta.

Podczas ostatniego dnia  rozegrane zostały finały konkurencji drużynowych, a także Harcerski Bieg Terenowy.  W czasie uroczystego apelu komenda ogłosiła zwycięzców tegorocznych zmagań. Najlepszą drużyną Harcerskiego Startu Małecz 2018 "Przeżyj to..." okazała się 9 PDW Diamir, zaraz za nimi na podium uplasowała się 3 PDH Czarna Trójka, natomiast trzecie miejsce zdobyła 79 PDH Wilki. Drużyną sztandarową została 70 PDH Eksplozja.

Harcerski Start to również okazja do świętowania 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji nasi harcerze uczestniczyli w grze plenerowej „Poznaj II RP”, podczas której poznali geografię, historię i życie codziennie Polaków żyjących w 20-leciu międzywojennym, zaraz po wkroczeniu na drogi wolności.

 

 

Magdalena Pękala

 

 

 

LAPiD 2018

Jak co roku, podczas ostatniego weekendu wakacji, kadra pabianickiego hufca wybrała się na Letnią Akademię Przybocznych i Drużynowych. Zaraz po zakwaterowaniu uczestnicy wyruszyli na pierwsze zajęcia, w czasie których mogli własnoręcznie wykonać koszulkę nawiązującą do tematyki wyjazdu- Alicji w krainie Czarów, a następnie sprawdzić swoją wiedzę podczas harcerskiej gry planszowej. Wieczorem Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce odwiedzili wyjątkowi goście z Hufca ZHP Sopot, w celu opowiedzenia o swojej podróżniczej pasji. W sobotę na uczestników czekało jeszcze więcej atrakcji. Dzień rozpoczęły zajęcia z motywacji i team buildingu. Po krótkiej przerwie odbyły się warsztaty z planowania oraz pozyskiwania funduszy na duże  przedsięwzięcia programowe. Zaskoczeniem była gra w "Mopeja", alternatywnej wersji hokeja, gdzie tradycyjne kije zastąpiły mopy, a krążek- mydło. Na koniec kadra została podzielona na cztery grupy, w których brali udział w wielkiej grze terenowej. Musieli wykazać się sprytem, umiejętnościami, logicznym myśleniem, zdolnościami manualnymi, aby wspólnie z Królikiem, Susłem, Królową Kier, Alicją i Kapelusznikiem odnaleźć zaginiony kapelusz. Niedziela została przeznaczona na wzbogacenie wiedzy na temat wizerunku. Wyjazd był okazją do wymiany doświadczeń między młodą, a bardziej doświadczoną kadrą, ustaleniu celów na nadchodzący rok harcerski oraz dyskusji o przyszłości hufca.

 

 

Magdalena Pękala

 

 

Zlot Gdańsk 2018

6 sierpnia dwudziestoośmioosobowa reprezentacja wyruszyła na Zlot ZHP Gdańsk 2018, aby uczcić stulecie harcerstwa na ziemiach polskich. Każdego dnia zastępy brały udział w innym module programowym. Podczas zajęć uczestnicy mogli m.in. zwiedzić najważniejsze okoliczne zabytki i muzea, pełnić służbę na rzecz wybranej instytucji, rozwinąć swoje pasje, uczestniczyć w grze miejskiej na terenie Gdańska czy zaprezentować swoją chorągiew podczas Dnia Regionów. Program wieczorny, przygotowywany starannie przez każde gniazdo, dostosowany był do indywidualnych  zainteresowań każdego z uczestników. Wśród aktywności znalazło się m.in. nauka masażu, tańce integracyjne, rozgrywki w planszówki, kino letnie, wspólne śpiewanki w kantynie oraz warsztaty teatralne. W tym samym czasie na dużej scenie odbywał się koncert zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami, Perły i łotry, Cisza jak ta czy Studia Accantus,. Dziesięciodniowa przygoda była okazją do nawiązania nowych znajomości, odnowienia starych przyjaźni oraz zaplanowania dalszych działań, bo "przyszłość zaczyna się dziś, a nie jutro"...

 

 

Magdalena Pękala

 

 

 

Meta Zuchowa             

           W weekend 8-10 czerwca gromady z naszego hufca wcieliły się w mieszkańców wybranej przez siebie prowincji i wzięły udział w rywalizacji rodem ze Starożytnego Rzymu. Każdy mógł się sprawdzić swoje umiejętności w rozmaitych konkurencjach m.in. budowaniu zamków z masy solnej, skakaniu na dmuchańcach, wyścigach rydwanów, przeciąganiu liny czy Zuchowym Biegu Terenowym.

         Wiele osób przy ognisku złożyło przy ognisku Obietnicę zuchową, otrzymało gwiazdki lub barwy gromady. Zuchy kibicowały również swojej kadrze podczas potyczek drużynowych i przybocznych. Złoty laur olimpijski oraz tytuł najlepszej gromady biwaku "Veni, Vidi, Vici" udało się wywalczyć 113 PWGZ Czarne Perełki.

        W czasie wyjazdu został także podsumowany miniony rok harcerski. Druhna namiestnik  phm. Milena Myszkiewicz wręczyła każdej gromadzie miano odpowiadające jej dotychczasowej  pracy. Po złoto udało się sięgnąć dwóm jednostkom- 196 PGZ Łowcy Przygód oraz 179 PGZ Wilczęta.

 

 

Magdalena Pękala

 

 

Aleja Pabianickich Dzieci

W niedzielę trzeciego czerwca pod Urzędem Miasta odbyła się inauguracja Alei Dzieci, która składała się z 1336 autoportretów, podobizn rodzeństwa oraz przyjaciół narysowanych przez pabianickie dzieci. Prace były oceniane w kategoriach: przedszkole, klasy I-III oraz klasy IV-VII. W każdej z nich nagrodzona została najlepsza trójka. Po odczytaniu wyników i odsłonięciu najlepszych rysunków dzieci mogły odnaleźć swoje prace oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych przez pabianickich harcerzy takich jak wata cukrowa, dmuchaniec, zwierzątka z balonów oraz pląsy i zabawy.

 

 

Kinga Baczyńska

 

 

 

 

Dni Aktywnych

27 maja w niedzielę cały Lewityn zamienił się w miasteczko szeryfa. Znaleźli się też tam harcerze z naszego hufca. Ich stoisko składało się z sześciu punktów. Dzieci mogły nauczyć się, jak wykonywać lasso, napar z ziół oraz własny totem. Stawały również przed wyzwaniem pokonania toru przeszkód. Oczywiście dzieci mogły również poznać kilka pląsów. Na koniec każdy otrzymywał coś słodkiego oraz dyplom. Wszyscy aktywnie spędzili czas i świetnie się bawili.

 

 

 

Kinga Baczyńska

 

 

Żeglarska Wiosna

W tym roku kolejna edycja wielkiego wydarzenia, dla Naszych pabianickich żeglarzy, miała miejsce na dobrze nam znanym Lewitynie. Miejsce to zawiera popularny i często odwiedzany staw. Wodniacy korzystali z niego, aby móc przeprowadzić regaty, które odbyły się w niedzielę trzynastego maja w godzinach 9.00-16.00.

Wraz z organizowanym sprawdzianem żeglugi, miały miejsce również różne atrakcje dla dzieci z Naszego miasta. Każdy z tych punktów był obstawiony przez gromady zuchowe. Były to:

·  malowanie twarzy w tematyce pirackiej,

·   chusty animacyjne, gdzie jedna z nich mogła zostać pomalowana,

·   szanty wraz z gitarą,

·   tor przeszkód,

·   nauka zdrowego odżywiania,

·   żeglarskie gry i zabaw oraz

·   wspólne rysowanie

Natomiast dzień wcześniej (tj. 12.05) odbyło się szkolenie z obsługi jachtów klasy optymist. Wszystkie osoby biorące udział w szkoleniu, słuchając uważnie, dowiedziały się wielu nowych rzeczy. Poznali oni nazewnictwo i pełną budowę tej łódki. Dowiedzieli się, też że ten pojazd wodny posiada żagiel, maszt, miecz jak i najważniejszy element, kadłub.

Retmanat Hufca ZHP Pabianice dziękuje za pomoc w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu ciekawych oraz interesujących gier i zabaw czy też atrakcji. 

Realizacja zadania publicznego "Organizacja festynu Żeglarska Wiosna" była współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Pabianicach.

 

Jakub Klimek

 

 

 

Święto Flagi

2 marca od godziny 10 harcerze Hufca ZHP Pabianice na terenie miasta rozdawali jego mieszkańcom patriotyczne butony oraz zachęcali do udziału w patriotycznym pikniku.

Następnie od godziny 12 w Parku Wolności organizowane były atrakcje dla rodzin z dziećmi, ale także mieszkańców, którzy wraz z harcerzami chcieli spędzić ten dzień. Na punktach gry można było nauczyć się tańców ludowych, zapląsać, sprawdzić swoją wiedzę o Polsce czy też rozwiązać krzyżówkę.

O godzinie 16 zorganizowany był ostatni punkt tego dnia - wszyscy obecni stworzyli z siebie dużą flagę Polski, której zrobiliśmy zdjęcie z lotu ptaka.

Na atrakcje przybyło około 150 dzieci wraz z rodzicami, jesteśmy niesamowicie zadowoleni, że mogliśmy spędzić ten dzień właśnie z mieszkańcami naszego miasta.

Święto Flagi współorganizowane było przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach oraz objęte honorowym patronatem Starosty Pabianickiego - Krzysztofa Habury.

 

 

 

Wiatraczek

21 kwietnia pabianickie gromady wzięły udział w festiwalu piosenki zuchowej "Wiatraczek", zorganizowanym przez 179 PGZ Wilczęta. Już od wczesnych godzin porannych MOK wypełnił się podobiznami postaci z rozmaitych bajek. Początkowo zaprezentowano piosenki zuchowe. Następnie smerfetki ogłosiły kilkunastominutową przerwę podczas której można było zjeść słodką bułkę i napić się soczku.  Kolejną kategorią były piosenki bajkowe- każda gromada prezentowała utwór o określonej postaci. Po zakończeniu wszystkich występów jury udało się na naradę, a zuchy mogły spróbować swoich sił w quizie oraz wykonać ulubione pląsy i zabawy.  Nadszedł czas na ogłoszenie wyników.  W piosence zuchowej wyróżniona została 144 PGZ Cztery Żywioły, w bajkowej- 118 PWZG Króliczki Morskie.  Na najwięcej pytań w quizie udało się odpowiedzieć 114 PWGZ Młodzi Piracie.  W kategorii video doceniono filmik 179 PGZ Wilczęta. Najlepszą gromadą w klasyfikacji ogólnej okazała się 144 PGZ Cztery Żywioły, drugie miejsce zajęła 183 PGZ Dzielni Wojownicy , natomiast trzecie 118 PWGZ Króliczki Morskie.     

Festiwal Harcerski Wiatraczek był współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach oraz objęty honorowym patronatem Starosty Pabianickiego Krzysztofa Habury.

 

 

Magdalena Pękala

 

 

Wiatrak

W dniach 21 i 22 kwietnia harcerze z 9 drużyn spotkali się, aby zaprezentować swoje umiejętności na Artystycznym Festiwalu Harcerskim WIATRAK zorganizowanym przez 70 PDH Eksplozję. Podczas pierwszego dnia drużyny wykonały po 2 piosenki- harcerską i dowolną, a także mogły wysłuchać koncertu zespołu Stukoty. Wieczorem wszyscy spotkali się w Zespole Szkół nr 2, wspólnie śpiewając, grając i tańcząc do białego rana. W niedzielę MOK zamienił się w światowy dom mody. Na wybiegu zaprezentowali się modele w kreacjach inspirowanych najnowszymi trendami. Następnie zostały odtworzone filmiki, w których uczestnicy opowiadali jak dobrze wyglądać w mundurze. Po krótkiej przerwie na scenie wystąpił Ganesz oraz rozstrzygnięto ostatnią kategorię konkursową- kabaret. Jury udało się na naradę i po burzliwej dyskusji udało się wyłonić zwycięzców poszczególnych kategorii:

Piosenka Harcerska:

1. 90 PDH Wórewask

2. 44 PDH Ignis

3. 9 PDW Diamir

Piosenka dowolna:

1. 16 PDHW Abordaż

2. 79 PDH Wilki

3. 90 PDH Wórewask

HarcVideo:

1.16 PDHW Abordaż

2. 77 PDH Bomba

3. 3 PDH Bordowo-Czarna Trójka

HarcPokaz:

1. 90 PDH Wórewask

2. 44 PDH Ignis

3. 77 PDH Bomba

HarcFoto:

1. 3 PDH Bordowo-Czarna Trójka

2. 44 PDH Ignis

3. 77 PDH Bomba

Kabaret:

1. 9 PDW Diamir

2. 79 PDH Wilki

3. 44 PDH Ignis

Przez cały weekend trwał również konkurs na najlepsze zdjęcie zrobione na specjalnie przygotowanej ściance. Najwięcej "reakcji" udało się zdobyć 21 PDH Husaria. Festiwal Harcerski Wiatrak był współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach oraz objęty honorowym patronatem Starosty Pabianickiego Krzysztofa Habury.

 

Magdalena Pękala

 

 

 

Rajd Czatabit 

 W dniu 14.04 odbył się rajd Czatabit XXV organizowany przez 3 PDH Czarna Trójka. Drużyna istniejąca od stu lat posiada dawną tradycję w związku z datą. Co roku drużyna stara się zorganizować rajd tak, żeby miał on miejsce w pierwszy weekend po siedemnastym kwietnia.

Bowiem:

"Rok 1926. Rozkaz L 11

Upamiętniając fakt wyruszenia w nocy z 16/17 kwietnia 1794r. przez J. Kilińskiego na pomoc T. Kościuszce, drużyna postanowiła corocznie pierwszą niedzielę po 17 IV traktować jako Święto Drużyny.(…)"

W tym roku, niestety, nie mogło tak się stać, ze względu na odbywający się wtedy festiwal muzyki harcerskiej "Wiatrak" oraz "Wiatraczek". Dwudziesta piąta edycja przedsięwzięcia miała miejsce, tradycyjnie, w lasku Karolewskim. Trasa wynosiła około 11 kilometrów. Mieściło się na niej 7 różnych punktów ze wszystkich technik harcerskich, poza historią. Po „Cerberze XII” zostały do sprawdzenia umiejętności harcerzy z naszego hufca, z węzłów, symboliki, oraz struktury ZHP.

Zwycięską drużyną okazała się 55 PDH Hades jako „Uciekinierzy z Tartaru”, a zaraz za nimi 79 PDH Wilki jako „Wilki 2”, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się 44 PDH Ignis, a ich patrol nazywał się „Ignis”.

3 PDH Czarna Trójka serdecznie dziękuje wszystkim drużynom za udział i cieszy się z obecności pięćdziesięciu uczestników. Drużyna organizująca tradycyjny rajd ma nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

 

 

Jakub Klimek

 

 

 

 

Rajd Cerber XII

Rajd utrzymany był w tematyce mitologicznej. Nędzni śmiertelnicy ponownie chcieli poznać jedną z boskich tajemnic, tym razem chodziło o sekret wiecznego życia. Apollo, Hestia, Posejdon, Atena to bogowie, którzy mieli zapobiec interwencji ludzkiej na Olimpie. 

Zeus wezwał również Sfinksa, króla zagadek, aby zmanipulować ludzi do odwrotu. Jednak znany z Odysei, Odyseusz postanowił ponownie rzucić wyzwanie tym, którzy opiekują się Grecją i pokrzyżować im plany wobec Greków. Pomógł on swojej nacji w nauce nawigacji po lądzie i morzu. Dzięki temu wszystkim dziewięciu patrolom udało się dotrzeć na Olimp oraz poznać co daje bogom nieśmiertelność - ambrozję. 

Rajd miał miejsce 24.03.2018 roku w lesie w Rydzynach. Długość trasy wynosiła 11 kilometrów i nie była najłatwiejsza ze względu na panującą pogodę. Mokry i zabłocony las stanowi nie lada wyzwanie. Harcerze z 3 PDH "Czarna Trójka" poradzili sobie z tym zadaniem najlepiej. Zaraz za nimi na Olimp dotarł patrol 44 PDH "Ignis", a na trzecim miejscu znaleźli się harcerze z 79 PDH "Wilki".

55 PDH Hades serdecznie dziękuje wszystkim za uczestnictwo oraz miłe słowa i ma nadzieję, że na następnym rajdzie będzie nas jeszcze więcej.

 

Jakub Klimek

 


 

Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego harcerze, zuchy i instruktorzy z naszego hufca spotkali się w Parku Słowackiego, by wspólnie świętować Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto braterstwa i przyjaźni wszystkich harcerzy i skautów na całym świecie oraz urodziny założyciela skautingu – sir Roberta Baden-Powella. Obchody rozpoczęły się apelem, na którym zostały rozdane sprawności związane z krwiodastwem. Następnie zuchy i harcerze wzięli udział w grze po parku. Całość zakończyła się w II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie harcerze oraz instruktorzy mieli okazję uczestniczyć w kawiarence, wspólnie pośpiewać, czy też wesprzeć akcję #budujmyMałecz. 

 

 

Kinga Baczyńska

 

 

"Dancing jak za dawnych lat"

W ostatni weekend karnawału Komenda Hufca ZHP Pabianice postanowiła zorganizować "Dancing jak za dawnych lat". Wydarzenie rozpoczął występ zaprzyjaźnionego zespołu "Ostatnie Kuszenie Małgorzaty" wykonującego najbardziej znane piosenki harcerskie oraz turystyczne. Po krótkiej przerwie goście mogli spróbować swoich sił podczas karaoke, a następnie wraz z instruktorami naszego hufca zatańczyć w rytm starych hitów lub porozmawiać z przyjaciółmi przy gorącej herbacie. Cały dochód zostanie przeznaczony na remont ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowego w Małeczu.

 

 

Magdalena Pękala

WOŚP

W drugi weekend stycznia harcerze i instruktorzy z naszego hufca zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy w ramach            26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Sztab, pod przewodnictwem phm. Dariusza Kamieniaka, zaproponował mieszkańcom wiele atrakcji m.in. koncert zespołu "Gitarzyści po 40-stce" w klubie "Zielona Górka", 2 Charytatywny Maraton Zumby z WOŚP, Mecz Gwiazd Koszykówki Kobiet, 2 Pabianicki Bieg "Policz się z Cukrzycą" czy Zawody Crosstreningowe. Dla najmłodszych zorganizowano mini finały w Szkołach Podstawowych nr 1, 3, 8, 14, 17 - konkurs "Złota klasa", a także Festyn "Dzieci Dzieciom". W niedzielę, pomimo mrozu, od wczesnych godzin porannych można było spotkać uśmiechniętych wolontariuszy wraz z puszkami oraz charakterystycznymi serduszkami. O godzinie 15:00 na terenie parkingu C.H. Echo rozpoczął się koncert finałowy, a o 20:00 zgodnie z tradycją zostało puszczone "Światełko do nieba". Sztab przez wiele godzin po zakończonym finale liczył uzbierane pieniądze, aż wreszcie ogłosił radosną wiadomość, że po raz kolejny został pobity rekord - wolontariusze zebrali aż 222 735, 84 złotych!

 

Magdalena Pękala

Wigilia instruktorska
21 grudnia w sali przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe odbyła się wigilia instruktorska naszego hufca, na którą licznie przybyli harcerze i instruktorzy. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy i serdecznych życzeń komendy hufca. Jak powiedział ksiądz dziekan Ryszard Stanek adwent przypomina nam o tym, że mamy nieustannie czuwać, co doskonale nawiązuje do naszych harcerskich idei. Następnie nadszedł moment na podzielenie się opłatkiem. Po tych jakże miłych i pełnych wzruszeń chwilach harcerze zasiedli do stołu. Wieczór mogli również wykorzystać na długie rozmowy z innymi harcerzami.
Kinga Baczyńska

Betlejemskie Światło Pokoju - Zlot ZHP

W piątek 15 grudnia harcerze i zuchy z naszego hufca pojechali do Zakopanego na Zlot ZHP Betlejemskie Światło Pokoju. Jeszcze tego samego dnia na Głodówce wzięli udział w ogniobraniu rozpoczynającym zlot. Następny dzień zuchy rozpoczęły od obejrzeniu filmu „Paddington 2”. W tym czasie zaczęła się już gra miejska dla harcerzy. Po filmie zuchy również mogły wykazać się podczas gry. Wieczorem odbył się uroczysty apel, a po nim koncert zespołu „Cisza jak ta”.             O 23 rozpoczęła się msza w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, podczas której nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Zmęczeni, zmarznięci, ale zadowoleni harcerze i zuchy powrócili do Pabianic, gdzie przekazali światło druhnie komendant - pwd. Sylwii Urbańskiej.

 

Kinga Baczyńska

Patriotyczna gra miejska

11 listopada odbyła się patriotyczna gra miejska zorganizowana przez Hufiec ZHP Pabianice. Instruktorzy i harcerze z Pabianic postanowili pokazać, że Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do dzielenia się z innymi radością z życia w Polsce. Żeby przekazać swoją pozytywną energię zorganizowali grę miejską dla mieszkańców Pabianic, w której mógł wziąć udział każdy, kto wyraził taką chęć. Uczestnicy odwiedzili pabianickie muzeum, poznali tajniki łączności, sprawdzali swoją historyczną wiedzę, a nawet mogli się sprawdzić w tak niespotykanych dziedzinach jak strzelanie z ASG - specjalnej, sportowej imitacji broni. Wszystko zwieńczył koncert pieśni patriotycznych w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego. Mamy nadzieję, że mieszkańcy, którzy wzięli udział w patriotycznych zmaganiach zakończyli je z uśmiechem na ustach. My - pabianiccy instruktorzy - cieszymy się, że mogliśmy dzielić ten radosny dzień z pabianiczanami. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję naszej gry, która odbędzie się za rok.

 

pwd.  Łukasz Barys

 

Złaz jesienny

4 listopada kilkanaście harcerskich patroli z naszego hufca przeniosło się w malownicze Bieszczady, aby wesprzeć straż graniczną w walce z przestępczością. Młodzi adepci mogli pomóc strażnikom wykorzystując zdobytą wiedzę z zakresu szyfrów, ekologii, a także sprawdzić swoją kondycję fizyczną wykonując rozmaite zadania sprawnościowe. Po zakończonej misji uczestniczy spotkali się na Lewitynie, aby skosztować pieczonych kiełbasek oraz poznać wyniki zmagań.

 

Najlepszymi okazali się:

I - 3 PDH Czarna Trójka

II - 79 PDH Wilki 

III - 44 PDH Ignis

 

W tym samym czasie odbyła się również wersja rajdu przeznaczona dla najmłodszych członków naszej organizacji - "Złazik". Zuchy miały okazję poznać okrutnego doktora Dundersztyca. Postanowił on zbudować porarokuinator - maszynę niszczącą wszystkie pory roku z wyjątkiem mroźnej zimy. Na szczęście zuchy, z drobną pomocą Pepe pana dziobaka oraz Fineasza i Ferba, przechytrzyły doktora i obaliły jego niecny plan. Najlepiej spisała się 196 Gromada Zuchowa Łowcy Przygód, ale pozostałe jednostki godnie zasłużyły na drugie miejsce.

 

Gala Namiestnictwa Zuchowego - Złote dzbany

21 października w sobotę odbyła się gala namiestnictwa zuchowego "Złote Dzbany", która miała miejsce w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Została na niej podsumowana całoroczna praca namiestnictwa zuchowego. Po słowie wstępu i przedstawieniu nowej nazwy namiestnictwa, czyli: "poCZUJ RADOŚĆ" nadeszła pora na rozwiązanie głosowania na laureatów gali. Już wcześniej odbywały się eliminacje kadry zuchowej w pięciu kategoriach: "Wielki Wódz", "Zawsze Pogodny", "Wszędzie Go Pełno", "Dobra Zmiana" i "Mistrz Origami". I tak tytuł "Wielka Zmiana" otrzymał druh Adam Wądołowski, "Mistrzem origami" została druhna Magdalena Pękala. Okazało się także, że osobą, której "Wszędzie Pełno" jest druhna Kinga Baczyńska, wyszło na jaw, że harcerka "Zawsze Pogodna" to druhna Justyna Grzegorczyk, natomiast mianem "Wielkiego Wodza" została określona druhna pwd. Paulina Raszewska. Po wypiciu szampana przez laureatów i zjedzeniu wielkiego tortu nadeszła pora na chwilę przerwy idealną na skosztowanie przekąsek i odnowienie znajomości wśród kadry zuchowej. Po przerwie w ostatnich chwilach bycia namiestnikiem druh Jan Kisielewicz podziękował radzie namiestnictwa i drużynowym oraz wręczył im piękne, nowe chusty namiestnictwa "poCZUJ RADOŚĆ". Po druhu Janku sznur i funkcję przejęła druhna pwd. Milena Myszkiewicz. Na sam koniec odbył się koncert zespołu "Vint Age Hysteria". Po występie goście mogli skorzystać ze ścianki FOTO. 

 

 

Kinga Baczyńska

Zjazd

8 października instruktorzy naszego hufca spotkali się w Zespole Szkół nr 3, aby podsumować pracę wybranej wcześniej Komendy oraz Komisji Rewizyjnej. Już na początku Zjazd Sprawozdawczy został zmieniony na Zjazd Nadzwyczajny, po rezygnacji z funkcji dotychczasowej dh. komendant - hm. Doroty Lauer - Tomeckiej. Delegaci jednogłośnie przegłosowali kandydaturę pwd. Sylwii Urbańskiej na nowego lidera harcerskiej braci. W kolejnym głosowaniu zatwierdzono skład pozostałych członków komendy:
- pwd. Maciej Tomaszewski - zastępca komendanta Hufca ds. organizacyjnych
- pwd. Krzysztof Baj - zastępca komendanta ds. kwatermistrzowskich
- Aleksandra Jakubowska, HO - skarbnik Hufca

- pwd. Jan Kisielewicz - członek komendy ds. programu i pracy z kadrą
- pwd. Milena Sysio - członek komendy ds. promocji i wizerunku
- pwd. Przemysław Lichota - członek komendy ds. Harcerskiej Akcji Letniej
- pwd. Marcin Ciemnoczołowski - członek komendy ds. kwatermistrzowskich
- phm. Anna Mikołajczyk
członek komendy ds. Harcerskiej Akcji Letniej
- pwd. Stanisław Czarnecki - członek komendy ds. Retmanatu Drużyn Wodnych
Zjazd był również okazją do docenienia osób angażujących się w rozmaite działania na rzecz naszego hufca. Przyznano tytuły "Zasłużony dla Hufca ZHP Pabianice", "Harcerz Roku" i "Instruktor Roku". Podziękowano również wszystkim zaangażowanym w pomoc mieszkańcom Rytla i okolic oraz grupom rowerowym wspomagającym harcerzy w rywalizacji o fundusze na remont ośrodka w Małeczu. 
 

 

 

 

Magdalena Pękala

11 września w siedzibie Hufca ZHP Pabianice odbyło się spotkanie instruktorów naszego hufca z Marszałkiem Województwa Łódzkiego - Witoldem Stępniem. W czasie spotkania Marszałek chciał podziękować harcerskiej społeczności za zaangażowanie, które okazali w akcji pomocy dla osób poszkodowanych sierpniowymi wichurami na pomorzu.  Za całą akcję pomocy odpowiadała phm. Beata Rusek oraz pwd. Krzysztof Baj. Marszałek Witold Stępień zaprosił również przedstawicieli harcerzy na Konwent Marszałków, który odbył się w Uniejowie. Więcej informacji tutaj.

Start Małecz

8 września harcerze wyruszyli w magiczną podróż w czasie ku średniowiecznemu zamkowi w Małeczu. Przez dwa dni dzielni wojowie rywalizowali ze sobą o miano najlepszej drużyny harcerskiego startu tocząc pojedynki m.in. w piłce nożnej, siatkówce, grze łącznościowej, grze samarytańskiej czy przeciąganiu liny. Każda osada miała możliwość zaprezentowania się podczas specjalnego Jarmarku Średniowiecznego.  Zmęczeni w bojach mogli wraz z przyjaciółmi odpocząć w działającej przez cały weekend kantynie, serwującej pyszne naleśniki, tosty oraz gorącą herbatkę. Podczas apelu inaugurującego harcerski start została podsumowała całoroczna praca drużyn w roku harcerskim 2016/2017.Druhna komendant Dorota Lauer-Tomecka wraz z druhną namiestnik Sylwią Urbańską wręczyła każdej drużynie odpowiednio brązowe, srebrne lub złote miano. Projekt „Królestwo Dobrej Zabawy” skierowany jest do młodzieży z terenu miasta Pabianice miedzy 10, a 21 rokiem życia. Pragniemy, by nasze oddziaływania pozwoliły na przeżycie uczestnikom projektu wspaniałej przygody pełnej nowej wiedzy historycznej i umiejętności praktycznych, ale przede wszystkim były okazją do promowania abstynencji oraz zdrowego i trzeźwego stylu życia. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Pabianicki, który ufundował puchary dla zwycięzców Po najwyższe trofeum sięgnęły : 3 PDH Bordowo-Czarna Trójka, 3 PDH Czarna Trójka, 44 PDH Ignis oraz 79 PDH Wilki, które następnie walczyły o miano Drużyny Sztandarowej.

Najlepszymi harcerzami Harcerskiego Startu 2017 "Królowie i wodzowie" w Małeczu okazały się:

1. 79 PDH Wilki

2. 9 PDW Diamir

3. 21PDH Husaria 

Drużyną Sztandarową Hufca ZHP Pabianice w roku harcerskim 2017/2018 została 79 PDH Wilki . 

 

Magdalena Pękala

 

LAPiD, czyli co robi kadra drużyn, gdy nie śpi i nie jest na zbiórce...

Drużynowy – przewodnik, wódz, autorytet, przyjaciel...to właśnie on scala grupę, mobilizuje do działania, docenia starania i zaangażowanie członków drużyny. Chyba nikt nie zaprzeczy, że funkcja ta wymaga ogromnego wysiłku.  Nie przez chwilę, nie przez miesiąc, czy dwa, ale przez cały okrągły rok... rok po roku... i jeszcze przez kolejne lata... ta wytrwałość w działaniu jest jedną z najlepszych cech jaką można zyskać w harcerstwie i jednocześnie jedną z tych najbardziej pożądanych w Naszej organizacji. Za tą wytrwałość Komenda Hufca z całego serca dziękuje Drużynowym i Przybocznym, którzy nie bali się wyzwania i w minionym roku harcerskim wzięli na swoje barki odpowiedzialność za prowadzoną jednostkę - dziękujemy w sposób taki, w jaki umiemy najlepiej – organizując Letnią Akademię Przybocznych i Drużynowych, czyli LAPiD.

LAPiDowe spotkanie odbyło się całkiem niedawno, bo w ostatni wakacyjny weekend, w Naszym ośrodku w Małeczu. Uczestniczyło w nim prawie 60 osób z namiestnictwa zuchowego, harcerskiego, niektórzy instruktorzy oraz członkowie Komendy Hufca. Ten czas spędziliśmy m.in. na rozmowach do późnych godzin o życiu Hufca, wspólnym śpiewaniu, poszukiwaniu ulubionej piosenki obu namiestnictw i odsłuchiwaniu nagrań „wkrętów”, w których nieświadomie zaangażowani zostali drużynowi i przyboczni, jeszcze przed wyjazdem. 

W sobotni poranek uczestnicy LAPiDu wybrali spośród siebie 6 liderów, którzy mieli okazję wcielić się w rolę kandydatów na Komendanta Hufca i zmierzyć się z pytaniami stawianymi dość często na Zjazdach Hufca. Drugiego dnia wyjazdu 25 osób wykręciło kilometry na rowerach na trasie Tomaszów Maz. – Spała - Tomaszów. Maz. Popołudnie upłynęło Nam wszystkim na grze w kręgle, długich spacerach i delektowaniu się ulubionym daniem harcerzy - pizzą. Największą jednak radość podczas LAPiDu sprawiło (zdaje się) malowanie hufcowego samochodu – popularnej „Cytryny”. Jeśli kojarzycie to auto z rozpadającym się  czterokołowcem bez wdzięku i charakteru, to wiedzcie, że to już prehistoria :) Efekt wykonanego wspólnie przez drużynowych i przybocznych zadania możecie podziwiać tutaj.

LAPiD minął szybko i przyjemnie, pomimo pogody „w kratkę” i psujących się na trasie rowerów. Ja chciałabym jeszcze tylko we własnym imieniu podziękować dh. Piotrowi Cieśli za pomoc przy planowaniu i organizacji tego wyjazdu oraz dh. Piotrowi Chrabelskiemu - za przeprowadzenie większości zajęć, koordynację wydarzenia, a także za wszystkie spotkania przygotowawcze naładowujące moje baterie i motywujące mnie do działania. Drużynowym i Przybocznym życzę natomiast udanego kolejnego roku harcerskiego i... dalszej wytrwałości :)

 

pwd. Barbara Banaszczyk

 

 

 W weekend 9-11 czerwca zuchy z naszego hufca pojechały na biwak  "Na tropie mafii" do Małecza. Już pierwszego dnia przeżyły spotkanie z mafiozą, który postanowił przechytrzyć uczestniku biwaku i uwięził ich w Małeczu. Mimo niechęci, w sobotę zuchy postanowiły zwodzić mafiozę i udawać, że chcą zostać członkami jego mafii. Przeżyły więc szkolenie zarówno dotyczące ich sprawności fizycznej jak i kondycji umysłowej. Sprawy zaczęły przybierać pomyślny obrót, kiedy zuchy spotkały matkę mafiozy. Gdy przygotowały dla niej pyszne kanapki oraz koreczki, oraz znalazły jej klacz wyścigową, kobieta zdradziła im, że jej dziecko jest całkowicie same i łatwo będzie odkryć, kim jest i ostatecznie pokonać go Już następnego dnia zuchy przeszły szkolenie na profesjonalnych detektywów, oraz próbowały odkryć, kim jest mafioza. Udało im się to. Zwabiły mafiozę w pułapkę, a następnie oddały w ręce sprawiedliwości i wszyscy mogli powrócić bezpiecznie do domu, do tęskniących rodziców.

Kinga Baczyńska

Żeglarska Wiosna

        W niedzielę, 14 maja, na pabianickim Lewitynie odbyło się niezwykłe wydarzenie. Żeglarze z naszego hufca zaoferowali wszystkim chętnym dzieciom szansę na wypróbowanie swoich sił na wodzie. Od godziny 10.00 do 18.00 dziewięć łódek klasy „Optymist” oraz jedna dmuchana tratwa zwana pontonem, były do dyspozycji każdego, kto tylko chciał wypróbować się w roli żeglarza. Niektórzy chętni pragnęli wypłynąć w swoją wielką, piętnastominutową podróż samotnie, inni z przyjacielem. Jedni prosili którąś   z osób mających już pewne doświadczenie o towarzystwo, inni bez wahania, bezzwłocznie zakładali kapok, wsiadali na łódkę i odpływali. Jedni woleli tak, drudzy tak, jednak wszyscy wracali z rejsu z bezkresnym wyrazem radości na twarzach, a niektórzy nawet, od razu po powrocie, ustawiali się w kolejkę do kolejnego wypłynięcia! 

             Żeglarską Wiosnę 2017 zorganizowaną przez Retmanat Drużyn Wodnych zdecydowanie można zaliczyć do udanych imprez.

Marta Szulc

Harcerska Wyprawa Pamięci z okazji uroczystości 72. rocznicy wyzwolenia obozów systemu Mauthausen-Gusen w Austrii

 

Dnia 4 maja 2017 roku siedmioosobowy zastęp w składzie: pwd. Jan Kisielewicz, pwd. Maciej Tomaszewski, Sebastian Zdziebłowski, Julita Małycha, Anna Michalak, Aleksandra Wilczyńska, Natalia Rusek, wyruszył w podróż do Austrii.  Swoją wyprawę rozpoczęli od zwiedzenia miasta Linz. Odwiedzili Katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny- największy kościół w kraju oraz fabrykę żelek Haribo. Następnym punktem tego dnia było odwiedzenie byłej sztolni w St.Georgen. Tam po przemówieniu burmistrza miasteczka, udali się na spotkanie młodzieży z krajów uczestniczących w obchodach. Następny dzień rozpoczął się od uroczystości w miejscu dawnego KL Ebenesee. Po południu natomiast odbyły się międzynarodowe obchody w Gusen. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć dawne krematorium KL Gusen. Nasi harcerze podczas uroczystości złożyli wieńce oraz stali na wartach honorowych.  Kolejny dzień uroczystości rozpoczął się na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen/ Pod Pomnikiem Polskim Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski poprowadził mszę świętą za poległych. Kolejnym punktem było złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi harcerzy i skautów straconych w tymże obozie. Następnie udali się na główne obchody, gdzie również nastąpiło uroczyste składanie wieńców. Po całym wydarzeniu harcerze mieli możliwość zwiedzenia całego kompleksu. Było to bardzo poruszające przeżycie, gdyż mogli zobaczyć miejsce zagłady setek ludzi. Wyruszyli w trasę do Wiednia. Po drodze odwiedzili benedyktyński klasztor w Melk. Wieczór minął im na wyciecze na wiedeński Prater oraz na nocnym spacerze po centrum Wiednia. Kolejny dzień zwiastował koniec wyprawy. Harcerze wraz z przewodnikiem zwiedzili Wiedeń. Przygoda w Austrii zakończyła się na wzgórzu Kahlenberg, czyli w miejscu, w którym polski król Jan Sobieski dowodził zwycięską Bitwą pod Wiedniem. Wyjazd był niesamowitym przeżyciem dla każdego z uczestników. Harcerze mieli okazję poznać miejsca o bezcennej wartości historycznej. Pełnili należytą służbę ojczyźnie. Dzięki nim pamięć o poległych nigdy nie zginie. Wyprawa odbyła się dzięki współpracy Głównej Kwatery ZHP z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 Aleksandra Wilczyńska

Rajd Czatabit

W weekend 22-23 marca 3 PDH Czarna – Trójka zorganizowała 24 już edycję rajdu Czatabit. Z okazji 100 – lecia drużyny rajd był dwudniowy. W wędrówce wzięły udział cztery patrole. Dzień pierwszy był sprawdzianem wiedzy harcerskiej, natomiast dnia drugiego zadania dotyczyły integracji patroli. Uczestnicy mieli okazję pływać na pontonie, a także grać w inną wersję znanej gry flagi, ponieważ gra była połączona z paintballem. Podczas nocki w OSP w Morgach uczestnicy mieli okazję grać w darty w wersji XXL, a wieczorem nie zabrakło ogniska z gitarą i śpiewania. Niepokonana okazała się 9 PDW Diamir, drużyna ta wystawiła dwa patrole, które zajęły czołowe miejsca, na trzecim miejscu znalazł się patrol 55 PDH Hades, natomiast czwarte miejsce zajęła 88 PDH Falanga.

Zuzanna Lesz

Śniadanie Wielkanocne

Jak co roku, instruktorzy pabianickiego hufca spotkali się w Wielką Sobotę, aby wspólnie rozpocząć celebrowanie Świąt Wielkiej Nocy. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa oraz poświęcenie przeniesionych potraw. Po chwili zadumy hufiec zaczęły wypełniać rozmowy instruktorskie oraz śmiech dzieci, które przybyły razem ze swoimi rodzicami. W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wielkanocny koszyczek. Śniadanko było idealną okazją do nawiązania nowych znajomości, odnowienia starych przyjaźni i snucia wspomnień.

Magdalena Pękala

Rajd Cerber

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce, a dokładniej 18 marca pięć patroli z naszego hufca wyruszyło do Lasku Miejskiego, aby odnaleźć pilotów statku Cerber XI, wyszkolonych przez samego Hana Solo. Pomimo deszczu i wiatru, zesłanego przez złą stronę mocy nasi  harcerze dzielnie pokonywali kolejne kilometry oraz  m.in. rozszyfrowali nagrane wiadomości, sprawdzali swoją kondycję i opatrywali rany zaginionych bohaterów. Po zakończonej misji mogli uzupełnić spalone kalorie kiełbasą z Jabby oraz rozgrzać się ciepłą herbatą. Na koniec nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila- ogłoszenie wyników. Na pierwszym miejscu uplasowali się ex aequo PPDH Brokilon oraz 9 PWD Diamir, natomiast trzecie miejsce zajęła 79 PDH Wilki.

Magdalena Pękala 

 

Warsztaty zespołu ds. promocji i wizerunku

11 marca w siedzibie naszego hufca odbyły się warsztaty dotyczące promocji i wizerunku koordynowane przed druha pwd. Przemysława Lichotę. Spotkali się już o 10:00 rano by wraz z druhem pwd. Jankiem Kisielewiczem dowiedzieć się jak korzystać z identyfikacji wizualnej ZHP. Zajęcia były bardzo ciekawe, a sam prowadzący w przystępny sposób przekazał uczestnikom najważniejsze informacje. Po krótkiej przerwie odbyły się zajęcia dotyczące prowadzenia strony na Facebooku. Dzięki nim wizerunek uczestników w sieci znacząco się poprawi. Następnie kursanci mogli wraz z druhną pwd. Mileną Sysio wzbogadzić swoją wiedzę dotyczącą fotografii, nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie wykonując reportaż o siedzibie hufca. Po tej aktywności przyszedł czas na wyczekany obiad, więc wszyscy razem wybrali się do pobliskiej pizzerii. By później z pełnymi brzuszkami nauczyć się tworzyć wspaniałe grafiki pod okiem druhny phm. Soni Stach, która zawitała do nas aż z GK! To nie był jednak koniec przygotowanych atrakcji, ponieważ uczestnicy brali również udział w zajęciach z redagowania tekstów, które przygotowała dla nich druhna pwd. Dorota Dorawa oraz mieli krótkie podsumowanie informacji dotyczących Facebooka wraz z druhną Anną Michalak. Warsztaty zakończyły się filmikiem, który miał zachęcić naszych kursantów do dołączenia w szeregi zespołu ds. promocji i wizerunku 

 

pwd. Milena Sysio

 Wiatraczek

4 marca 2017 roku odbył się festiwal piosenki zuchowej  „Wiatraczek”. Festiwal zorganizowała 190 PGZ Lwie Serca. Już od godziny 9 MOK w Pabianicach zapełniał się kolorowo przebranymi zuchami. Tematyką tegorocznego festiwalu były Musicale Disneya. W imprezie uczestniczyło 8 gromad. Konkurencją rozpoczynającą festiwal była piosenka z Musicalu. Tutaj mogliśmy zobaczyć interpretację piosenek min. z „Krainy Lodu”, „Pocachontas” czy „Rogatego Ranczo”. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się kategoria „Piosenka Zuchowa”. Tutaj zuchy pięknie przedstawiły mniej i bardziej znane piosenki zuchowe. Pomiędzy występami przedstawiane były filmiki z przygotowań gromad do festiwalu. Potem odbył się quiz. Każda gromada musiała wybrać przedstawiciela- eksperta w dziedzinie bajek Disneya.  Rywalizacja była bardzo zacięta. W końcu jednak udało nam się wyłonić zwycięzców. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy buton. 

 

Klasyfikacja festiwalu:

Piosenka Zuchowa:

  1. 114 PWGZ „Młodzi Piraci”
  2. 196 PGZ „Łowcy Przygód”
  3. 179 PGZ „Wilczęta”

Musical:

  1. 183 PGZ „Dzielni Wojownicy”
  2.  114 PWGZ „Młodzi Piraci”
  3. 121 PGZ „Kosmiczne Pingwiny”

Quiz

  1. Jakub Łyszkowski  (Łowcy Przygód)
  2. Natalia Rusak (Lwie Serca)
  3.  Wiktoria Szymańska (Wilczęta)

Ponad to kategorię video wygrała 121 PGZ Kosmiczne Pingwiny, a najlepsze stroje na festiwal przygotowała 179 PGZ Wilczęta.  

 

Paulina Raszewska

Festiwal Wiatrak

W dniach 4-5 marca kilkanaście drużyn naszego hufca spotkało się, aby zaprezentować swoje artystyczne umiejętności podczas corocznego festiwalu "Wiatrak". W pierwszym dniu od godziny 15:00 MOK zaczął zapełniać się pięknie umundurowanymi harcerzami, którzy kolejno śpiewali piosenki harcerskie. Następnie, po krótkiej przerwie, drużyny zaprezentowały się w kategorii "poezja śpiewana". Na koniec dnia organizatorzy przygotowali niespodziankę- koncert zespołu Jolly Roger. Następnie część uczestników udała się do Elektryka, aby wspólnie śpiewać piosenki, grać w planszówki czy gawędzić do samego rana. Rano scena zapełniła się bohaterami najbardziej znanych musicali. Można było obejrzeć m.in. sceny z High School Musical, Grease, Mamma Mia czy La La Land. Odbyła się również prezentacja filmów w kategorii video oraz kabaretów, Przed ogłoszeniem wyników miał miejsce koncert zespołu Final Vinyl, założony przed harcerzy z naszego hufca.  Podczas całego festiwalu przerwy między kolejnymi występami urozmaicały rozmaite konkursy. Na koniec nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila-ogłoszenie wyników. Klasyfikacja wyglądała następująco:

 

Piosenka harcerska/turystyczna: 

1. 70 PDH Eksplozja 

2. PPDH Brokilon  

3. 9 PWD Diamir 

 Poezja śpiewana: 

1. 90 PDH Wórewask 

2. 16 PHDW Abordaż

3. 3 PDH Czarna Trójka  

Musical: 

1. 70 PDH Eksplozja 

2, 21 PDH Husaria  & 16 PHDW Abordaż  

 Kabaret: 

1. 9 PWD Diamir 

2. 16 PHDW Abordaż 

3. PPDH Brokilon 

 Video: 

1. 77 PDH Bomba  

2 16 PHDW Abordaż 

3. PPDH Brokilon 

  Klasyfikacja generalna: 

1. 70 PDH Eksplozja 

2. 16 PHDW Abordaż 

3. 9 PWD Diamir 

 

Dziękujemy Ignisowi ( a w szczególności głównej koordynatorce-Martynie Kubiak oraz prowadzącym- Marcinowi Kmieć oraz Julicie Małycha) za wspaniałą zabawę oraz Starostwu Pabianickiemu za pomoc w organizacji festiwalu!  Wszystkie nagrania dostępne na kanale Diamir TV na youtobe.com.

Magdalena Pękala

Dzień Myśli Braterskiej

Od wielu lat święto skautów. Każdego roku, w dniu 22 lutego zuchowe, harcerskie i instruktorskie grono świętuje urodziny prekursora skautingu, sir. Roberta Baden-Powell’a. W naszym Hufcu stało się już tradycją, że tego dnia każdy harcerz zakłada mundur i wszyscy spotykamy się w jednym miejscu, by wspólnie spędzić choć parę chwil. Tegoroczne spotkanie DMB upłynęło nam przy najpopularniejszych harcerskich melodiach zagranych i wyśpiewanych przez ZHP - Zespół Harcerskiej Piosenki, czyli cząstkę hufcowego Zespołu Programowego, a także przez nasze dzielne zuchy. Starsze grono uruchomiło struny głosowe i włączyło się do śpiewogrania, młodsi natomiast uczestniczyli w grach i zabawach. Nie zabrakło także chleba ze smalcem i gorącej herbaty dostępnej dla każdego oraz kartek z życzeniami dla poszczególnych jednostek.   

pwd. Barbara Banaszczyk

 

Rajd Globus

W sobotę 18 lutego sześć patroli z naszego hufca spotkało się na starcie rajdu „Globus”, organizowanego przez 79 PDH Wilki, na czele z Olą Jakubowską. Wilki przygotowały trasę i punkty, na których uczestnicy rajdu rozwiązywali rozmaite zagadki i zadania. Głównym celem każdego patrolu było znalezienie skarbu, który ukrył legendarny podróżnik Ben Jones. Każdy patrol otrzymał list napisany przez Bena i wskazówki, które miały naprowadzić harcerzy na miejsce ukrycia tajemniczego skarbu. W miarę pokonywania trasy i rozwiązywania kolejnych zagadek, każdy patrol wiedział coraz więcej o Benie i jego przygodach. Na punktach musieliśmy rozwiązać zagadkę Einsteina, odszyfrować tajemnicze zapisy i zapamiętać rozkład magicznego pokoju. Po podsumowaniu ilości zdobytych punktów, okazało się, że najlepszymi podróżnikami okazali się harcerze z 9 PDW Diamir, a tuż za nimi uplasowali się harcerze z 55 PDH Hades i 68 PDH Bunt. W rajdzie wzięły udział też patrole z Czaty, Brokilonu i Ignisu.

Łukasz Barys, HO

 

Konferencja Wychowania Wodnego

Gdynia w trzeci weekend lutego została miejscem Konferencji Wychowania Wodnego ZHP. W czasie 3 dni instruktorzy specjalności wodnej debatowali m. in. nad upamiętnieniem stulecia ruchu wodnego, przywróceniem rywalizacji drużyn wodnych o proporzec Leonida Teligi, procesami kadro twórczymi, organizacją harcerskich drużyn wodnych. W sobotę odbył się również Bal Stulecia, na którym zostały przyznane nagrody za harcerski rejs oraz spływ roku. W konferencji udział wzięli pwd. Stanisław Czarnecki, pwd. Przemysław Lichota, Maciej Szulc.

pwd. Przemysław Lichota

Nocowanie gromad zuchowych

W dniach z 11 na 12 lutego odbyło się nocowanie gromad. Udział w imprezie, wzięły wszystkie gromady namiestnictwa.  Organizatorem imprezy była 114 PWGZ Młodzi Piraci. Nocka odbyła się w czterech różnych miejscach: w szkole Podstawowej w Petrykozach, szkutni, hufcu oraz Szkole Podstawowej nr 13 w Pabianicach. Tematyką nocki były przygody Scoobiego Doo. O godzinie 18:00 wszystkie zuchy pojawiły się w miejscach zakwaterowania. Chwilę później rozpoczął się krótki apel oraz wyczekiwany przez zuchy rajd detektywistyczny. Podczas rajdu detektywi musieli odgadnąć tajemnicze słowa, które znajdywali podczas realizacji poszczególnych punktów. Ze zdobytych słów zuchy odgadły hasło, które doprowadziło je do odkrycia skarbu, którym była bajka Scoobie Doo. Po kolacji zuchy rozpoczęły zadania w swoich gromadach. Każda z nich otrzymała listę zadań, które musiała rozwiązać. Przed tym mali detektywi musieli dowiedzieć się jak najwięcej o innych gromadach, które działają w hufcu.  Jednym z zadań, które najbardziej spodobało się zuchom było lepienie z masy solnej oraz łączenie się z wyznaczoną gromadą przez Skype! Po zadaniach zuchy mogły obejrzeć wyczekiwaną przez nich bajkę. Nocka zakończyła się z wielkim sukcesem w niedzielę o 10:00 rano. Była to bardzo fajna przygoda dla zuchów. Niektóre z nich miały okazję nocować pierwszy raz poza domem! Nie zabrakło też podniosłych chwil, kiedy zuchy składały swoje Obietnice. Zapewne będzie to niezapomniana impreza na długi czas.  Fotorelacja z  Petrykoz TUTAJ!

 

Paulina Raszewska HO 

 

Kurs Przewodnikowski

W weekend, 3-5 lutego, odbyła się pierwsza część kursu przewodnikowskiego organizowanego przez ZKK naszego hufca. W zajęciach uczestniczą 24 osoby, wśród których znaleźli się harcerze również spoza Pabianic, z Łodzi, Zgierza oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Hasłem przewodnim jest „Szansa na sukces”. Kursanci w ten weekend mieli okazję zapoznać się z tak ważnymi elementami działania ZHP jak metoda harcerska, uczyli się o dokumentacji jaką należy prowadzić w drużynie, a także przedstawiono podstawy dobrego planowania. Uczestnicy brali również udział w zajęciach dotyczących ruchu skautowego na świecie. Kolejna część kursu odbędzie się w dniach 17-19 lutego 2017.

Zuzanna Lesz

 

Zbiórka wyborcza

 21 stycznia 2017 roku o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej rozpoczęła się Zbiórka Wyborcza Rejonu Hufców ZHP Pabianice i ZHP Żychlin zwołana w celu wyboru delegata na XXXIX Nadzwyczajny Zjazd ZHP, dotyczący zmian w Statucie. Obrady rozpoczęła dh. komendant hm. Dorota Lauer Tomecka witając delegatów oraz wnioskując o przyjęcie na protokolanta phm. Katarzynę Golińską, a na przewodniczącą pwd. Monikę Witusik. Następnie po krótkiej przerwie komisja wyborcza w składzie: hm. Sylwia Komorowska, phm. Beata Rusek, pwd. Maciej Tomaszewski ogłosiła kandydatów na delegatów naszego okręgu. Po rozdaniu kart, zakreśleniu "X", wrzuceniu do urny i przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną nastąpił najbardziej oczekiwany moment- ogłoszenie wyników. Spośród 23 oddanych głosów, w tym 22 ważnych, 12 oddano na pwd. Jana Kisielewicza, a 10 na pwd. Tomasza Morzyszka. Nad prawidłowym przebiegiem Zbiórki Wyborczej czuwała hm. Oliwia Kruczkowska.

 

sam. Magdalena Pękala

Półkolonie  w SP nr 14

W dniach 16-20 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 14 stowarzyszenie „Razem dla dzieci” zorganizowało półkolonie dla dzieci. Jako kadra pomocnicza z naszego hufca pomagali Magdalena Pękala, Berenika Nowina, Maciej Szulc, Anna Michalak, Kinga Baczyńska, Jakub Klimek, Mikołaj Wągrowski, Milena Sysio, Aleksandra Kozioł. Pięć dni było wypełnione różnymi zajęciami, dzieci między innymi miały okazję wziąć udział w zabawach muzycznych w szkole muzycznej YAMAHA, odwiedziły także muzeum miasta Pabianic. Ostatniego dnia uczestnicy odwiedzili ochotniczą straż pożarną w Pabianicach.

 

Zuzanna Lesz

Ferie z Kubusiem Puchatkiem w Ksawerowie

 W dniach 16-20.01.2017 roku kadra 90 PDH Wórewask oraz 190 PGZ Lwie Serca poprowadziła zajęcia poranne na półkoloniach organizowanych przez Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Tematem przewodnim półkolonii były przygody Kubusia Puchatka. Codzienne inny bohater był tematem dnia. W poniedziałek bohaterem został sam Kubuś Puchatek, w którego rolę wcielił się dh Michał Matynia. Razem z Kubusiem musieliśmy zająć się zdobyciem miodu od pszczół.  We wtorek bohaterem był prosiaczek. Razem z Prosiaczkiem szukaliśmy zagubionych wskazówek, co do ukrytego gdzieś skarbu. W rolę Prosiaczka wcieliła się dh. Paulina Raszewska.  W środę wybraliśmy się razem, z dh. Zuzanną Janus do skocznego świata Tygryska.  W stumilowym lesie poznaliśmy tajniki brykania. W czwartek spotkaliśmy Królika- dh Maciej Kopania, który nauczył nas, w jaki sposób radzić sobie ze szkodnikami oraz jak hodować warzywa w ogródku. W piątek dh Bartek Rybicki zabrał nas do świata Kłapouchego. Tam nauczyliśmy się, w jaki sposób zbudować dobry dom dla osiołka. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób modulować głos podczas czytania. Na sam koniec wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Kilku Kumpli”.

 

Paulina Raszewska, HO

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

w Pabianicach ruszyła już w sobotę 14 stycznia. Na hali pabianickiego MOSiR-u odbył się festyn "Dzieci Dzieciom", którego koordynatorem była dh. Sylwia Urbańska. Od 10 rano dzieci miały okazję skorzystać z licznych atrakcji. Nie zabrakło malowania twarzy, waty cukrowej czy wielkich dmuchańców. Na uczestników festynu czekało wielkie czekoladowe serce podarowane przez prezydenta miasta Pabianice. Na imprezie pojawiły się organizacje wolontariatu takie jak PCK i Agrafka, które poprowadziły swoje punkty. Podczas imprezy odbyła się licytacja. Rodzice bardzo chętnie podbijali ceny czego skutkiem były pełne puszki wolontariuszy. Impreza z wielkim sukcesem zakończyła się o godzinie 14. Już od rana w niedzielę można było spotkać wolontariuszy WOŚP, którzy zbierali do puszek. Po południu do sztabu zaczęli docierać wolontariusze, by opróżnić swoje puszki. Tam czekała na nich ciepła herbata oraz słodki poczęstunek. Koncert finałowy rozpoczął się już o godzinie 15 za centrum handlowym Echo w Pabianicach. Niee zabrakło wielu atrakcji. Jedną z nich była wylicytowana strefa vip przy scenie, którą obsługiwali harcerze. Na finale pojawiło się bardzo dużo mieszkańców miasta, którzy bardzo hojnie wrzucali do puszek. O godzinie 20 zgodnie z tradycją zostało puszczone "Światełko do Nieba". Różnokolorowe fajerwerki ,które pięknie oświetliły Pabianickie niebo. Liczenie pieniędzy przez sztab trwało do rana. W puszkach pojawiło się bardzo dużo banknotów stu złotowych a nawet kilkoro dwustu złotowych. Nie zabrakło również obcych walut. Różnorodność pieniędzy sięgała nawet krajów bliskiego wschodu. Ostateczna kwota to ponad 160 tyś złotych. Nowy rekord właśnie został pobity!

 

Paulina Raszewska

ZJAZD NADZWYCZAJNY

26 listopada odbył się Zjazd Nadzwyczajny Hufca ZHP Pabianice, którego przewodniczącą była pwd. Monika Witusik. Został on zwołany w celu wyboru nowego komendanta hufca, ze względu na rezygnację hm. Oliwii Kruczkowskiej.  W czasie trwania spotkania ustępująca dh. komendant nagrodziła 8 instruktorów odznaką Instruktor Roku oraz wręczyła, na wniosek KHOH, 4 odzanki  Zasłużony dla Hufca ZHP Pabianice.  Hm. Oliwia Kruczkowska, phm. Anna Mikołajczyk, phm. Piotr Chrabelski, pwd. Krzysztof Baj zostali odznaczeni srebrną odznaką Zasłużony dla Chorągwi Łódzkiej, którą wręczył pełnomocnik Chorągwi Łódzkiej hm. Jakub Wajman.  Po wyróżnieniach i podziękowaniach dla ustępującej komendy, nadszedł czas na krótkie podsumowanie pracy, która została wykonana przez  ostatnie dwa lata. Przez półtorej  godziny do Komisji Wyborczej nie wpłynęła żadna karta z kandydaturą na komendanta. W związku zaistniałą sytuacją przewodnicząca zjazdu, ogłosiła przerwę i wyznaczyła datę kolejnego zjazdu na 10 grudnia 2016 roku.

pwd. Przemysław Lichota

Seminarium Kształceniowo-Programowe 

Burzliwe dyskusje o zmianach w organizacji, program hufcowych korespondentów regionalnych oraz kurs kadry kształcącej to wszystko działo się w trzeci weekend listopada na południu naszego województwa! 8 instruktorów naszego hufca pojechało do  Załęcza Wielkiego, w ciągu 3 dni brali udział w różnych blokach, w których wraz z innymi instruktorami Chorągwi Łódzkiej dzielili się doświadczeniami oraz szkolili się w wybranych przez siebie tematach. Serdecznie gratulujemy Druhnie Patrycji Szkudlarek i Druhnie Karolinie Piotrowskiej ukończenia kursu kadry kształcącej!

 

pwd. Przemysław Lichota

KURS ZASTĘPOWYCH

 

W dniach 04-06.11.2016 w Szkole Podstawowej w Dłutowie odbył się kurs zastępowych "Złoty Kompas". Zadaniem zastępowych było wcielenie się w postacie wybrańców, w których ręce trafia złoty kompas (tajemna wiedza zastępowych). Za jego pomocą nasi bohaterowie ruszyli w podróż by znaleźć porwanych przyjaciół (swoje zastępy). Kadra kursu wcielała się w postacie magicznych zwierząt, które pomagały odczytać kompas podróżnikom. Na sam koniec odbył się test z wiedzy zdobytej na kursie oraz zbiórki pokazowe. Najlepsi i najbardziej wytrwali, którzy zdobyli wiedzę złotego kompasu  dostali zasłużone patenty zastępowych.

 

pwd. Karolina Piotrowska

 

Święto Zmarłych

"Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. I taki jest ten listopadowy słotny dzień" - tym fragmentem rozpoczął się rozkaz L 14/2016 roku wydany jak co roku z okazji Święta Wszystkich Świętych. 01.11.br. o godzinie 12:00 instruktorzy, harcerze, zuchy, żołnierze Armii Krajowej, władze samorządowe Miasta i Powiatu oraz mieszkańcy Naszego miasta, spotkali się aby wspólnie podczas harcerskiego apelu uczcić pamięć, tych co odeszli na wieczną wartę. Przy mogile Szarych Szeregów podczas deszczowej aury przyjęte zostały meldunki, został odczytany rozkaz, zostały złożone kwiaty, a pamięć o tych co odeszli uczciliśmy minutą ciszy. Dodatkowo tego dnia harcerze ze wszystkich pabianickich drużyn zaciągnęli warty honorowe pod pomnikiem Szarych Szeregów oraz odwiedziliśmy groby 54 harcerzy i instruktorów Naszego Hufcu, którzy spoczywają w spokoju.

W ten dzień zadumy i refleksji po raz kolejny pokazaliśmy, że historia oraz lekcja szacunku dla ludzi i ich czynów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

hm Oliwia Kruczkowska

ZUCHOWY RAJD DETEKTYWISTYCZNY

 

W sobotę 29.10 pabianickie gromady wzięły udział w ZUCHOWYM RAJDZIE DETEKTYWISTYCZNYM! Organizatorem imprezy była 179 PGZ Wilczęta. Zadaniem zuchów było otworzenie skrzyni i uwolnienie siedzącego w niej więźnia za pomocą 11 słów. Zdobyć je można było jedynie podczas rajdu wykonując 11 zadań. 

Młodzi detektywi zmierzyli się z: torem przeszkód i rozwiązywaniem działań matematycznych, krzyżówką, domino, budowaniem z własnych ciał atrybutów detektywa, odczytywaniem liter za pomocą latarki UV, grą w klasy, rebusami i zagadkami logicznymi, uaktywnianiem wulkanu, zagadkami jesiennymi, puzzlami, grami z piłką oraz różą wiatrów połączoną z Prawem Zucha.

Wszystkim grupom poszło niesamowicie dobrze i sprawnie! Każda zdobyła 11 haseł, które zapisywała na karcie patrolowej. Po krótkiej przerwie na jedzenie, znów zebraliśmy się wokół skrzyni. Każda gromada wypowiedziała jedno słowo z karty patrolowej i UDAŁO SIĘ! Więzień wydostał się na wolność, a w ramach podziękowania nauczył nas pląsu oraz rozdał dyplomy.

Zapraszamy do oglądania zdjęć!

 

Anna Pyć

 

 

KURS PRZYBOCZNYCH GROMAD ZUCHOWYCH

 

21 października w Dłutowie rozpoczął się kurs przybocznych gromad zuchowych Nowa Nadzieja. Przez cały weekend uczestnicy, w tematyce Gwiezdnych Wojen, poznawali najmłodszą grupę metodyczną oraz system pracy z zuchami. Po owocnym weekendzie uczestnicy mieli czas na wykonanie zadań oraz przeprowadzenie zbiórek pokazowych ocenianych przez członków ZKK. Na spotkaniu podsumowującym cały kurs, kadra kursu rozdała 11 dyplomów ukończenia kursu przybocznych gromad zuchowych. W świat wyszły osoby z wiedzą i umiejętnościami, które pozwolą im wychowywać kolejne pokolenia przyszłych  harcerzy w Pabianicach.

 

pwd. Przemysław Lichota

 

Harcerski START

Jak co roku, harcerze ze wszystkich pabianickich drużyn spotkali się, aby w drugi weekend września wspólnie świętować rozpoczęcie kolejnego roku harcerskiego i rywalizować o miano Najlepszej Drużyny Harcerskiego Startu.  Konkurencje zostały podzielone na 3 bloki : Ciało, Duch i Rozum.  Tradycyjną siatkówkę, piłkę nożną i przeciąganie liny zastąpiły iście olimpijskie konkurencje takie jak podnoszenie ciężarów, boks, kajaki, czy szermierka. W pozostałych blokach każdy mógł znaleźć konkurencję dla siebie- fani gotowania mogli sprawdzić swoje umiejętności w polowej wersji "Masterchefa", słuchacze muzyki w "Jakiej to melodii", natomiast wielbiciele zagadek w "Escape tent". Przez cały czas trwania zmagań otwarta była kantyna harcerska, w której przy dźwiękach gitary śpiewano ulubione piosenki, jedzono  pyszne naleśniki lub wspominano miniony rok harcerski. Organizatorzy zaplanowali dużą ilość niespodzianek- największymi okazały się Festiwal Kolorów oraz koncert zespołu RZK i Pauliny Suchcickiej. .

Najlepsze wyniki uzyskali:

I miejsce- 44 PDH Ignis

II miejsce- 3 PDH Czarna Trójka

III miejsce 68 PDH Bunt 

W piątkową noc 4 najaktywniejsze drużyny rywalizowały o miano drużyną sztandarowej. Najlepsza okazała się 21 PDH Husaria.

 

sam. Magdalena Pękala   

 

Letnia Akademia Przybocznych i Drużynowych 2016

W ostatni weekend wakacji harcerska i zuchowa kadra pabianickiego Hufca spotkała się w Kurnędzu nad Pilicą, by razem powspominać wydarzenia z minionego roku harcerskiego, zaplanować kolejne działania, a także  "naładować akumulatory", by stawić wkrótce czoła nowym wyzwaniom. W piątek, zaraz po przyjeździe na obozową bazę YMCA i przepysznej naleśnikowej kolacji udaliśmy się na kominek o „odpowiedzialności kadry”, który poprowadził wyjątkowy gość - Członek Rady Naczelnej, dh hm. Jakub Wajman. Wieczór upłynął nam na zakwaterowaniu się w domkach i zintegrowaniu się. Z kolei sobotni harmonogram był bardzo napięty. Najpierw podzieliśmy się na dwie grupy i na zmianę odbyliśmy zajęcia dotyczące zarządzania czasem i motywacji, które poprowadził członek Zespołu Kadry Kształcącej Hufca ZHP Łódź Górna, hm. Krzysztof Papuga, a także wcieliliśmy się w uczestników programów telewizyjnych. Następnie omówiliśmy propozycję  nowego nurtu programowego Hufca „Idziemy na REKORD” oraz systemu motywacyjnego. Ustaliliśmy  także harmonogram  działania namiestnictw, a wieczorem przy wspólnym ognisku słuchaliśmy opowieści o najciekawszych wydarzeniach z minionych 12 miesięcy. Niedziela była zaś dniem relaksu. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na spływ kajakowy i po pokonaniu 5 kilometrowej trasy trafiliśmy z powrotem do ośrodka. Po krótkiej przerwie ponownie podzieliśmy się na grupy, tym razem ze względu na płeć. Dziewczyny uczestniczyły w  zajęciach ze profesjonalnym stylistą fryzur p. Arkiem Marek, natomiast chłopcy - z trenerem personalnym Partykiem Mleczek, który wskazał im jak dbać o dobrą formę i sylwetkę. Wieczorem wróciliśmy do Pabianic i wzmocnieni o nowe pomysły rozpoczynamy kolejny rok harcerski.

Zdjęcia TUTAJ.

 

sam. Magdalena Pękala

 

KADRA HAL PRZYGOTOWANA

Zakończyły się szkolenia skierowane do kadry tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej organizowanej przez Hufiec Pabianice. W tym roku na przygotowanie do pełnienia funkcji podczas HAL złożyło się kilka etapów:

- szkolenie BHP dla kadry wychowawczej i gospodarczej

- szkolenie dla kwatermistrzów i oboźnych

- oddzielne - uwzględniające specyfikę miejsca i wiek uczestników - szkolenia dla kadry wychowawczej kolonii w Małeczu oraz obozów w Dwerniku, Kopernicy i Rogowie- warsztaty dotyczące rozwiązywania problemów wychowawczych.

Zajęcia prowadzili instruktorzy naszego hufca: Dorota Lauer Tomecka, Dorota Pawłowska, Anna Szynkiewicz, Krzysztof Seliga, Piotr Dorawa i Tomasz Tomecki oraz strażak - specjalista od BHP - Piotr Jakubowski. W przygotowanie zakresu szkoleń czynnie włączyli się komendanci baz: Anna Mikołajczyk, Monika Witusik, Ewelina Jench-Ciemnoczołowska, Bogdan Mirowski, Agnieszka Małkowska, Kamila Pokora i Agnieszka Herszel-Pościk oraz członek komendy hufca odpowiedzialny za HAL - Tomasz Morzyszek.

 

hm. Anna Szynkiewicz

Biwak Zuchowy

Dawno, dawno temu, a dokładnie od 17 do 19 czerwca 2016 roku, za siedmioma lasami, szerokimi drogami i czterema rondami malowniczy Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy w Małeczu zamienił się w Krainę Bajek. To właśnie tam gromady z naszego Hufca wybrały się na biwak zuchowy. 

Przez trzy dni biwaku zuchy próbowały pomóc odnaleźć porwaną podczas balu i uwięzioną przez smoka księżniczkę. Za każde dobrze wykonane zadanie smok przekazywał drobną podpowiedź. I tak, by zasłużyć na kawałki mapy braliśmy udział w turnieju rycerskim, grze terenowej, ognisku i konkursie plastycznym. Bajki takie jak: „Stoliczku nakryj się” „Czerwony kapturek” „Kopciuszek” „Królewna Śnieżka” „Śpiąca królewna” „ Kot w Butach” „Szewczyk Dratewka” „Złota Rybka” nie mają już przed zuchami tajemnic. Znajomość tych bajek pozwoliła pokonać dzieciom straszliwego smoka i pomogła odnaleźć księżniczkę. 

102 PGZ Wesołe Bzyczki, 103 PGZ Czarne Stópki, 121 PGZ Kosmiczne Pingwiny, 144 Cztery Żywioły, 179 PGZ Wilczęta, 183 PGZ Dzielni Wojownicy, 190 PGZ Lwie Serca, 196 PGZ Łowcy Przygód otrzymały tytuł „GROMADA na 6” Serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za udział również najmłodszej Gromadzie Zuchowej Leśne Duszki. 

Czas spędzony w Krainie Bajek pozostanie na długo w pamięci małych bohaterów i wybawców księżniczki. Zdjęcia tutaj.

Maria Malinowska

Kawiarenki

 W niedzielę 12.06.2016 o 17.00 po raz ostatni w tym roku harcerskim spotkaliśmy się na HARCERSKICH KAWIARENKACH, w zaprzyjaźnionym Domu Tkacza w Pabianicach. Przy stolikach na tarasie zasiedli przedstawiciele drużyn, kręgów i zespołów działających w naszym hufcu. Wspólnie śpiewali piosenki o morzu, górach, Mazurach i nie tylko. Humory dopisywały, w powietrzu czuć było zbliżające się wakacje.

Na kolejnych "Kawiarenkach" spotkamy się już po HAL - najprawdopodobniej w październiku. O terminie i miejscu poinformujemy. A tymczasem zachęcamy do oglądania zdjęć z czerwcowych kawiarenek.

phm. Anna Szynkiewicz

Dzień Aktywnych

W ostatnią niedzielę maja na popularnym Lewitynie odbył się Dzień Dziecka, połączony z Dniem Aktywnych. Na wszystkie osoby, które swoje popołudnie postanowiły spędzić na tej imprezie, czekało mnóstwo atrakcji związanych z piratami. W Miasteczku Organizacji Pozarządowych nie mogło zabraknąć pabianickiego Hufca, który przygotował liczne animacje oraz zajęcia dla przybyłych dzieci. Przez cały dzień pabianiczanie mogli wykonać własnoręczne bransoletki za pomocą makramy, zrobić niesamowite, pirackie rzeczy za pomocą origami, poznać bliżej tajniki żeglarstwa i zrobić sobie zdjęcie z samym Jack’iem Sparrow’em! Wszystkim osobom serdecznie dziękujemy za świetną zabawę oraz zaangażowanie!

pwd. Przemysław Lichota

ALEJA MAM

26 maja, dzień Mamy. W tym roku postanowiliśmy go uczcić naprawdę wyjątkowo. Najpierw padł pomysł, potem Ikea przekonała nas że to świetna sprawa i chcą nam pomóc. Potem już każdego dnia myśleliśmy o  "Alei Pabianickich MAM".

Zuchy nakręciły piękny filmik i namalowały plakaty promocyjne. Kadra gromad rozniosła regulaminy do szkół i tak to się zaczęło...

Dziś 26.05 nastąpiło Otwarcie Alei Pabianickich Mam, w których znalazło się blisko 1400 prac dzieci. Autorzy 9 najlepszych prac otrzymali wspaniałe nagrody a pozostali mogli podziwiać jakie piękne mamy mieszkają w Pabianicach.

Sukces akcji nie byłby taki duży gdyby nie sponsorzy i sojusznicy: Urząd Miasta w Pabianicach, sklep IKEA, sklep Biuro Plus, Ujęcia z góry, firma Dekorex, pabianickie media: telewizja ProMOK i gazeta Życie Pabianic, oraz Galeria Fryzur Pabianice, salon kosmetyczny Żaneta Piestrzyńska oraz fotograf Karolina Piotrowska.

Taka inicjatywa w naszym mieście miała miejsce po raz pierwszy ale mamy nadzieję, że nie ostatni :)

Zdjecia tutaj. 

hm. Oliwia Kruczkowska

Harcerska Wyprawa Pamięci -  Monte Cassino 2016

13 maja 2016 r. harcerze z Hufca ZHP Pabianice w składzie: pwd. Barbara Banaszczyk, pwd. Kamila Buczek, Maria Napieralska, Agata Stępień, Sebastian Zdziebłowski i Szymon Dziamarski, wraz z reprezentacją ZHP wyruszyli na Harcerską Wyprawę Pamięci do Włoch. Celem wyprawy było uczczenie 72. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. 

Harcerze przygotowywali miejsca pamięci i pomagali w organizacji centralnych uroczystości państwowych, które odbyły się 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu Cassino, gdzie znajdują się 1043 mogiły żołnierzy RP. 

„Tego dnia mięliśmy okazję spotkać kombatantów, którzy w 1944 r. walczyli w krwawej bitwie o Monte Cassino i klasztor benedyktynów. Poznaliśmy bliżej historię związaną z 2 Korpusem Polski Armii gen. W. Andersa. W trakcie uroczystości została odprawiona msza święta i salwa honorowa. Wysłuchać można było również pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino” w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na uroczystości przybyli także Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz władze naczelne ZHP. Harcerska Wyprawa Pamięci to wspaniała lekcja historii zarówno dla młodego pokolenia, jak i osób dorosłych.”

Harcerze z Pabianic w trakcie 9-dniowej wyprawy podążali szlakiem 2 Korpusu, odwiedzili Cmentarz w Bolonii, wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem Karpatczyków. Zwiedzili także Rzym, Wenecję, Asyż i Pompeje, poznając włoską kulturę i dziedzictwo narodowe. Uczestniczyli również w spotkaniu z młodzieżą szkoły im. Jana Pawła II w Castel Guelfo. Wyjazd odbył się dzięki współpracy Głównej Kwatery ZHP z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Kancelarią Prezydenta RP.
Zdjęcia z wyprawy tutaj.

pwd. Barbara Banaszczyk

 

Harcerskie kawiarenki

22.05.2016 po raz trzeci instruktorzy Hufca ZHP Pabianice spotkali się na Harcerskiej Kawiarence w restauracji Dom Tkacza. Tym razem przenieśliśmy się w rytmy piosenek o miłości, tych starych ale i bardziej nowoczesnych. Wiosenna aura pozwoliła nam na stworzenie nowego klimatu, ponieważ po raz pierwszy nasza kawiarenka odbyła się na świeżym powietrzu. Dzięki temu mogliśmy wczuć się w harcerski obozowy klimat.

Kolejna kawiarenka, ostatnia w tym roku harcerskim, odbędzie się 12.06.2016 również w Domu Tkacza o godzinie 17:00. A królować będą piosenki o górach, morzu i jeziorach - czyli Wakacje!

Już dziś serdecznie zapraszamy!
Zdjęcia tutaj.

hm. Oliwia Kruczkowska

Rajd Rowerowy

21 maja zuchy z pabianickich gromad wraz ze swoim rodzicami wzięły udział w Rajdzie Rowerowym. Na imprezę Namiestnictwa Zuchowego zgłosiło się 17 patroli, pierwszy wyruszył już o godzinie 9:00. W trakcie jazdy, zuchy mogły na punktach sprawdzić swoją sprawność fizyczną, wykazać się pomysłowością oraz współpracą. Po 12 kilometrowej trasie, wszystkie grupy dotarły do Szkoły Podstawowej im. H. Ch. Andersena w Petrykozach, gdzie mogły zregenerować siły. Każdy patrol mógł skorzystać z przygotowanego wcześniej ogniska oraz odpocząć w piękne majowe południe. Wszystkim zuchom i rodzicom dziękujemy za aktywny udział i mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia rowerowa impreza w wykonaniu pabianickich harcerzy.
Zdjęcia tutaj.

pwd. Przemysław Lichota

Szkolenia dla kadry HAL

19 maja 2016 roku odbyło się szkolenie dla kadry HAL 2016. Na sali mieszczącej się w budynku ZS nr 3 w Pabianicach zgromadzili się: komendanci baz i turnusów oraz kadra wychowawcza i gospodarcza wszystkich kolonii i obozów, jakie zostaną zorganizowane przez Hufiec ZHP Pabianice w najbliższe wakacje.

Zawodowy strażak - pan Piotr Jakubowski dokładnie omówił zasady bezpieczeństwa na koloniach i obozach, uwzględniając ich położenie oraz panujące warunki.

Pwd. Tomasz Morzyszek – z ramienia Komendy Hufca odpowiedzialny za organizację HAL przypomniał zasady obowiązujące podczas organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.

Następnie każdy komendant spotkał się ze swoją kadrą, by przygotować się do wspólnych działań, a także zgromadzić dokumentację niezbędną do zatwierdzenia placówki.

Kolejne szkolenia dla kadry HAL już wkrótce. 

phm. Anna Szynkiewicz

Szkolenia dla kadry HAL

15 maja 2016 roku odbyło się pierwsze z cyklu 4 spotkań szkoleniowych dla kadry HAL przygotowane przez Zespół Kadry Kształcącej Hufca ZHP Pabianice. Skierowane było ono do oboźnych oraz kwatermistrzów i dotyczyło: organizacji życia obozowego, dbałości o sprzęt, sportu, rekreacji i elementów survivalu oraz szeroko pojętego „harcerskiego drylu”.

Zajęcia poprowadzili:

- z zakresu dbałości o sprzęt obozowy i prac kwatermistrzowskich - pwd. Krzysztof Seliga – wieloletni drużynowy, oboźny, członek Komisji rewizyjnej Hufca ZHP Pabianice

- z zakresu organizacji życia obozowego i umiejętności krzewienia „harcerskiego drylu” – phm. Piotr Dorawa – drużynowy, oboźny, szczepowy, członek ZKK i Komisji Rewizyjnej Hufca ZHP Pabianice

- z zakresu sportu, rekreacji i elementów survivalu – Tomasz Tomecki, drużynowy, oboźny, zawodowy żołnierz, magister sportu i rekreacji.

Obejrzyjcie galerię.

 

phm. Anna Szynkiewicz

Rajd Pełnia

Piątek 13 maja okazał się całkiem szczęśliwy dla 9 patroli, które wzięły udział w Harcerskim Rajdzie Nocnym Pełnia 2016 organizowanym przez 79 PDH WILKI im. 15 PP WILKÓW. Uczestnicy rajdu sprawdzali swoje umiejętności survivalowe, wiedzę terenową, współpracę w grupie oraz kreatywność. Wśród punktów wyróżnić mogliśmy tor zmysłów, gdzie uczestnicy musieli rozpoznać 10 rzeczy za pomocą jednego zmysłu, uwolnienie z kajdanek w odpowiedniej kolejności i krótkim czasie wszystkich członków zastępu oraz strzelanie z łuku. Rajd rozpoczynał się i kończył w SP w Dłutowie. Za nim uczestnicy wyszli na trasę główną musieli zrealizować 8 punktów w grze początkowej. Zadanie okazało się nie małą sztuką. Należało ułożyć 3 piętrowy domek z kart, pstryknąć w plastikowy kubek tak, aby obrócił się o 180 stopni, przewinąć koc na drugą stronę tak by nikt z patrolu nie stanął na ziemi. Wszystkie patrole 9 już edycji Rajdu Pełnia dotarły na metę przed czasem, czego bardzo gratulujemy! Nie możemy jednak zapomnieć o tych najlepszych:

1 miejsce - nieharcerski patrol WILK(I) ZAJĄC

2 miejsce - patrol z 9 PDW DIAMIR

3 miejsce - patrol z 3 PDH CZARNA-TRÓJKA.

 

pwd. Sylwia Urbańska

Festiwal WIATRAK

Po roku oczekiwań, "Wiatrak", który miał miejsce w miniony weekend, ponownie umożliwił spotkanie wszystkich drużyn Hufca oraz na wspólne przeżycie radosnych chwil. "Wiatrak" to festiwal organizowany rokrocznie przez inną drużynę, podczas którego każdy może pochwalić się rozmaitymi umiejętnościami - muzycznymi, tanecznymi oraz aktorskimi. Tym razem organizację festiwalu wzięła się na siebie 21 PDH "Husaria". Pierwszego dnia spotkaliśmy się o godzinie 15 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Tematykę tegorocznej edycji stanowił Disneyland, toteż uczestnicy przenieśli się w świat bajek oraz baśni, przedstawiając piosenki z wybranego filmu Disneya. By zachować ducha harcerskiego festiwalu każda drużyna miała za zadanie również zaprezentować piosenkę harcerską bądź szantę. Po występach udaliśmy się na wspólne nocowanie do SP13, by niewyspani, lecz szczęśliwi rozpocząć kolejny dzień festiwalu. Rozpoczął się on od występu grupy Ganesz, później natomiast swoimi umiejętnościami tanecznymi wykazali się harcerze. Po krótkiej przerwie spotkaliśmy się na kolejną konkurencję, którą była scenka. Jest to niezaprzeczalnie najzabawniejsza część festiwalu, ponieważ stawiamy w niej na komizm. W tym roku jednakże jedna z wystawianych scenek niosła za sobą wielką mądrość życiową, która skłaniała do refleksji. Był to fragment bajki "Zwierzogród", przedstawiony przez 16 PHDW "Abordaż", który uczył, że nasza odmienność także może być w cenie. Po występach, nasze jury udało się na obrady, by wyłonić zwycięzcę całego przedsięwzięcia i tak w tym roku bezkonkurencyjna okazała się 44 PDH "Ignis", na drugim miejscu znalazła się 90 PDH "Wórewask", natomiast miejsce trzecie trafiło do 16 PHDW "Abordaż". Ogromnym zaskoczeniem okazał się patrol "Abażur", który przygotował wspaniałe występy i "video". Jednak z racji tego, że nie został on do dnia festiwalu powołany rozkazem, nie mógł być ujęty w klasyfikacji Wiatraka.  Jednak nic nie zmąciło im udanej zabawy i dlatego z niecierpliwością oczekujemy już na kolejną edycję festiwalu.
Patronat nad festiwalem objął Starosta Powiatu Pabianickiego, Krzysztof Habura, który ufundował jedną z głównych nagród, za co dziękujemy.
Milena Sysio

 

Warsztaty opiekunów prób na stopnie instruktorskie

W miniony czwartek w budynku Hufca odbyły się warsztaty dla opiekunów prób na stopnie instruktorskie. Wzięło w nich udział 15 instruktorów z Hufca Pabianice i 2 instruktorów z Hufca Sochaczew. Poprowadzone przez druhnę phm. Annę Szynkiewicz zajęcia były bardzo dobrym przypomnieniem idei poszczególnych stopni instruktorskich oraz zasad obowiązujących w naszym środowisku i Związku, związanych z realizacją prób na stopnie. Przypatrując się światowej sławy postaciom decydowaliśmy,które z nich posiadają cechy „dobrego opiekuna”. Poszczególne grupy licytowały osoby ukazujące się na zdjęciach, które ich zdaniem były najbardziej odpowiednie do tej roli, po czym musiały uzasadnić swój wybór przed członkami Hufcowej KSI. Podczas warsztatów tworzyliśmy również listę znanych Nam instruktorów -potencjalnych opiekunów dla harcerzy chcących otworzyć próbę na stopnień przewodnika, podharcmistrza, lub harcmistrza. Oprócz przypomnienia obowiązków opiekuna, próbowaliśmy także dopasować przykładowe zadania z prób do opisów nieznanych Nam osób, różniących się od siebie wiekiem, zainteresowaniami i umiejętnościami. Chętni mogli również zaprezentować ilość czasu, jaką poświęcają na rodzinę, szkołę/pracę, harcerstwo i pasję, budując różnej wysokości wieże z klocków, jednocześnie ukazując, czy sami zachowują równowagę między życiem prywatnym, zawodowym i harcerskim. W trakcie warsztatów nie zabrakło pytań, dyskusji, ale też i śmiechu. Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.

ZDJĘCIA

pwd. Barbara Banaszczyk

 

 

Eliminacje do Mistrzostw Polski w grę planszową "Królestwo w budowie"

W sobotę 16 kwietnia w siedzibie Hufca odbył się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w grę planszową "Królestwo w budowie". W jednej rozgrywce każdy gracz otrzymuje 40 osad, które musi wybudować na mapie. Oprócz tego można zdobywać żetony pozwalające zagrywać dodatkowe akcje. Punkty są liczone na podstawie trzech kart bohaterów. Każdy bohater punktuje coś innego. Można dostać punkty za budowanie osad przy górach, wodzie, za zbudowanie najwięcej osad w jednym poziomie czy też za połączenie zamków. W rozgrywkach wzięli udział za równo harcerze z Hufca ZHP Pabianice, jak i goście spoza Pabianic. 1 miejsce zajął nasz harcerz - Piotr Cieśla. Gratulujemy! Piotr będzie reprezentował nas podczas listopadowych finałów w Gdańsku. Już teraz trzymamy za niego kciuki. Kolejne miejsca zajęli 2 - Katarzyna Zwolińska, 3 - Marcin Brzozowski i 4 - Marcel Kruczkowski. Organizatorem był Klub Miłośników Gier Planszowych "Klub Szachowy".

Klub spotyka się raz w tygodniu. Zainteresowanych grami planszowymi zapraszamy na nasze spotkania. Wszystkie informacje można uzyskać u naszej szefowej- Mileny Myszkiewicz ( milena.myszkiewicz@zhp.net.pl ).

 Zdjęcia tu.

KAWIARENKI

W niedzielne popołudnie 17 kwietnia zgodnie
z zapowiedziami odbyła się druga już "Kawiarenka Harcerska" w Domu Tkacza. Tym razem grono chętnych do śpiewania było jeszcze liczniejsze, nadal przeważało grono starszych harcerzy. Czas spędziliśmy przy brzmieniach piosenek żeglarskich, tych popularnych jak "Gdzie ta keja" a także mniej popularnych.Kolejne spotkanie z piosenką odbędzie się już w maju! 

Serdecznie zapraszamy i liczymy na także liczne przybycie. Zdjęcia tutaj!

Zuzanna Lesz, pionierka

CZATABICIK

Słoneczną niedzielę 17 kwietnia trzeba było wykorzystać aktywnie. Zuchy z naszego Hufca miały okazję przenieść się do Stumilowego Lasu podczas rajdu "Czatabicik" zorganizowanego przez 103 PGZ "Czarne Stópki" wraz z pomocą 3 PDH "Czarnej Trójki". Gromady wędrując po parku z chęcią pomagały naszym przyjaciołom, Prosiaczkowi, Kłapouchemu, Królikowi i innym. Niemałą atrakcją dla dzieci była możliwość zrobienia zdjęć z Tygryskiem i Kubusiem. Na zakończenie uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem oglądali przedstawienie grupy "Stos" z I LO w Pabianicach.

Zdjęcia tutaj. 

Zuzanna Lesz, pionierka

CZATABIT

W dniu 16 kwietnia 2016 roku odbyła się XXIII edycja rajdu Czatabit! Las Karolewski już od 8.00 tętnił życiem. W pirackich zmaganiach wzięło udział 9 patroli. Na punktach harcerze musieli się wykazać znajomością technik harcerskich, spostrzegawczością, sprytem, umiejętnością współpracy, kondycją fizyczną itp. Organizatorami rajdu była 3 Pabianicka Drużyna Harcerska im. płk Jana Kilińskiego "Czarna Trójka" wraz z Kręgiem Starszyzny Harcerskiej "Impeesa" oraz Zbigniewem Jezierskim z KSH "Wiarusi". 

 

A oto zwycięzcy:

I miejsce - 21 PDH Husaria

II miejsce - 55 PDH Hades  

III miejsce - 44 PDH Ignis 

 Zdjęcia tutaj.

phm. Katarzyna Golińska

 

 

Wiatraczek

To dzisiaj cały gościnny Ksawerów wypełniły zuchowe śpiewy i tańce!!

Wspaniała zabawa towarzyszyła nam podczas "Wiatraczku" Festiwalu Piosenki Zuchowej. Tematem festiwalu była Eurowizja, dlatego gromady śpiewały w dwóch kategoriach: zuchowej i eurowizyjnej. Wszystkie występy pokazały ogrom pracy włożonej w przygotowania. 

Pierwsze miejsca zajęły:

Wilczęta - piosenka zuchowa "Gdy małego zucha spotkasz"

Wesołe Bzyczki - piosenka eurowizyjna "Viva Espania"

Łowcy Przygód - konkurs wiedzy o Europie

Lwie Serca - najładniejsza flaga

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Wspaniałe jury przyznało nagrodę specjalną dla Wilcząt. Mają oni bezpłatny wstęp na Wiatrak, by zaprezentować swoje umiejętności wśród harcerzy.

Wszystkim zuchom gratulujemy odwagi i zapraszamy na kolejne zabawy.
Tutaj można zobaczyć zdjęcia. 

Maria Malinowska, HO

 

Wielkanocne Śniadanie

Jak co roku, instruktorzy Hufca ZHP Pabianice, spotkali się w wielkanocną sobotę aby wspólnie rozpocząć świętowanie. Tradycyjnie zostały poświęcone koszyczki wielkanocne, a po modlitwie przyszedł czas na wielkanocny poczęstunek oraz instruktorskie rozmowy. Podczas naszego spotkania nie zabrakło dh Krzysztofa Budzińskiego - zastępcy Naczelnika ZHP oraz dh Natalii Patorskiej - Grzelewskiej - Komendantki Chorągwi Łódzkiej ZHP.

Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

KAWIARENKI

13.03.2016 roku od godziny 17:00 kawiarnia Dom Tkacza w Pabianicach, zamieniła się w prawdziwą harcerską kantynę. Odbyła się tam bowiem pierwsza Harcerska Kawiarenka, organizowana przez Zespół Programowy Hufca Pabianice.

W niedzielne popołudnie grupa instruktorów, harcerzy i wędrowników przy filiżance herbaty i gitarze w ręku, śpiewała dawne i te bardziej współczesne harcersko - turystyczno-żeglarskie piosenki. Przekrój pokoleniowy Naszego hufca sprawił, że w całym budynku czuć było prawdziwie miłą i rodzinną atmosferę. Oprócz śpiewania był również czas na wspomnienia, rozmowy i spotkania dawnych harcerskich znajomych.

 

Kolejna harcerska kawiarenka już za miesiąc 17.04.2016 roku o godzinie 17:00. Tematyką najbliższej harcerskiej kawiarenki będzie: Piosenka Żeglarska, dlatego już teraz zapraszamy wszystkich miłośników szant.  
Zdjęcia tutaj.

 

hm. Oliwia Kruczkowska

Spektakl teatralny

6 marca nasze pabianickie zuchy wybrały się do Łodzi, aby w teatrze Pinokio obejrzeć spektakl „Ronja, córka zbójnika”.  Sześć gromad spotkało  się na Dworcu PKP, skąd autokarem pojechało do Teatru. Gra aktorów oraz sama fabuła spowodowała, że wszystkie zuchy z  sali wyszły z uśmiechami na twarzy. Historia miłosna Ronji i zbójnika zdecydowanie przypadła im do gustu. Na pewno wyjście do teatru było ciekawym doświadczeniem oraz kolejną okazją do integracji różnych środowisk harcerskich. CZUJ!

Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

pwd. Przemysław Lichota

IMIENINY ZUCHA

29 lutego, raz na 4 lata wszystkie zuchy obchodzą swoje imieniny. W  tym roku, nasi najmłodsi swoje święto obchodzili dzień wcześniej, 28 lutego. Niedzielne przedpołudnie wszystkie gromady pabianickiego hufca spotkały się w Szkole Podstawowej nr 13 w Pabianicach, by wziąć udział w obchodach, zorganizowanych przez namiestnictwo zuchowe. Na naszych milusińskich czekała cała masa atrakcji: był wielki dmuchaniec , gry i zabawy, wystawa o Aleksandrze Kamińskim - twórcy ruchu zuchowego. Punktem kulminacyjnym obchodów był olbrzymi tort i wspólne sto lat. Świetna zabawa i fantastyczne zaangażowanie zuchów sprawiło, że impreza nieco nam się przedłużyła, a rodzice chcący odebrać swoje pociechy napotykali niemały opór ze strony dzieci. Już odliczamy czas do następnych Imienin Zucha 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)

pwd. Andżela Baj

TO 22 BYŁ LUTEGO…!

Od blisko 90 lat, w rocznicę urodzin założycieli skautingu R. Baden-Powella i jego żony Olave, skautki na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day). Z czasem do obchodów dołączyli także skauci. Również i my, harcerze i harcerki z pabianickiego Hufca, co roku obchodzimy to święto przyjaźni wspólnie,
w braterskim gronie...

W tym roku spotkaliśmy się dokładnie 22 lutego na Zbiórce Harcerskich Pokoleń w sali gimnastycznej Gim. nr 2. Spotkanie to poprzedzał quiz o pabianickim Hufcu przygotowany w ramach warsztatów dla instruktorów oraz rajd dla drużyn, podczas którego harcerze mieli okazję zapoznać się z biografią Bi-Pi i wspólnie wykonać kilka zadań wymagających współpracy. Mimo deszczu 10 drużyn stawiło się na starcie rajdu i wyruszyło na trasę. Zmoknięci, ale uśmiechnięci dotarli o godzinie 18.00 na salę, gdzie czekała na nich tradycyjnie gorąca herbata, chleb ze smalcem, ogórki i dalsza część programu.

Na Zbiórkę Harcerskich Pokoleń (ZHP) przybyło wielu harcerzy i instruktorów Naszego Hufca! Każdy mógł zapisać na Hufcowej Osi Czasu ważne dla siebie harcerskie wydarzenie z przeszłości, które zapadło mu w pamięci. Podczas DMB powstało „dębowe” drzewo genealogiczne Hufca, a na liściach zawisły plakietki byłych i obecnie działających drużyn. Jedną z atrakcji stanowiły filmy z reportażami i życzeniami od przyjaciół Hufca, m.in.: z Ukrainy i Edynburga! Zgromadzeni na sali harcerze mogli wziąć także udział w konkursie wiedzy o Bi-Pi i zrobić sobie wspólne zdjęcie w kąciku FOTO. Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego i wręczono nagrody. Nie zabrakło też stoiska „Miranu”, na którym można było zakupić drobne harcerskie pamiątki oraz punktu Izby Pamięci z hufcowymi zbiorami historycznymi. Na scenie tegorocznego DMB zagościli instruktorzy, którzy zaśpiewali kilka harcerskich oraz żeglarskich piosenek, zachęcając do przyszłych wspólnych spotkań przy dźwiękach gitary. Najbliższa „Harcerska Kawiarenka”, na którą zaprasza wszystkich harcerzy i instruktorów Zespół Programowy zaplanowana jest na 13.03.

Dzień Myśli Braterskiej minął szybko, jednak dla wielu harcerzy był on okazją do spotkania się, odnowienia harcerskich kontaktów i rozmowy. Mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać czas spędzony 22 lutego…
Zdjęcia tu.

 

pwd. Barbara Banaszczyk

 

 

Harcerski Escape Room

 

W ostatni weekend stycznia odbyła się w naszym hufcu zabawa „Escape room”. Uczestnicy mieli pozornie proste zadanie- wyjść z pokoju, jednak aby im się to udało musieli wyruszyć w niesamowitą   włoską podróż śladami Leonarda rozwiązując skomplikowane zagadki w jak najkrótszym czasie.  W niedzielę wieczorem, po zakończeniu rozgrywek wszyscy uczestnicy jeszcze raz spotkali się w hufcu, aby wspólnie zagrać w planszówki oraz poznać zwycięzców. Najlepszymi okazali się :

 

1. La promozione e l'immagine di truppe- 29:17

2. Wilki I- 36.55

3. Husaria- 38.14

 

Każda ekipa niezależnie od wyniku otrzymała bon na 10% zniżkę  w prawdziwym escape roomie.

Sponsorem nagród była „Tkalnia Zagadek”

Zuchowa Gra Terenowa
W ostatnią sobotę stycznia Namiestnictwo Zuchowe spotkało się w Parku Słowackiego,  aby uczestniczyć w grze terenowej. Dziewięć gromad, które stawiło się na starcie, musiały wykonać różne zadania związane z twórcą ruchu zuchowego, Aleksandrem Kamińskim. Wszystkie gromady miały okazję do bliższego poznania jego życiorysu oraz kilku ciekawostek z jego życia. Wszystkie zuchy ochoczo wykonywały wyznaczone im zadania. Po godzinie zmagań na świeżym powietrzu Zuchy udały się na zasłużony seans do kina Tomi. Bajka „Alvin i wiewórki: Wielka wyprawa” nie raz wywoływała wybuchy śmiechu wśród oglądających zuchów oraz członków kadry. Po zakończeniu filmu, nadszedł czas na podsumowanie gry terenowej. Rywalizacja była zacięta, ale podium prezentuje się następująco:

1. 179 PGZ Wilczęta

2. 114 PWGZ Młodzi Piraci

3. 196 PGZ Łowcy Przygód

 

Miejmy nadzieję, że każda impreza Namiestnictwa Zuchowego nadal będzie przysparzała tyle radości i zdrowej rywalizacji wszystkim pabianickim Zuchom! 
Zapraszamy do galerii.

pwd. Przemysław Lichota

KURS PRZEWODNIKOWSKI „NA TROPIE” TRWA…

17 harcerzy z Hufca Pabianice, 7 z Hufca Uniejów, 3 harcerki z Hufca Skierniewice i 1 harcerka z Hufca Łódź Górna w miniony piątek rozpoczęło uczestnictwo w Kursie Przewodnikowskim „TROP” organizowanym przez Zespół Kadry Kształcącej Hufca ZHP Pabianice.

Zajęcia szkoleniowe odbywały się w Zespole Szkół w Uniejowie. Kursanci zgłębiali tajniki harcerskiej metody wychowawczej, poznawali prawidłowości rozwoju psychofizycznego człowieka, uświadomili sobie na czym opiera się wychowanie w ZHP oraz dyskutowali o roli instruktora jako wychowawcy

i opiekuna analizując treść Zobowiązania Instruktorskiego. Zdobywali również wiedzę i umiejętności z zakresu: prowadzenia dokumentacji gromady i drużyny, regulaminów obowiązujących w ZHP dotyczących mundurów, odznak i oznak, musztry i ceremoniału harcerskiego, przepisów prawnych i organizacyjnych dotyczących wszelkich form wypoczynku, zapewnienia bezpieczeństwa podczas harcerskich aktywności, poszukiwali różnorodnych źródeł wiedzy przydatnych

dla instruktorów oraz odkrywali sens  i zastosowanie zapisów Statutu ZHP.

Swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami dzielili się następujący prowadzący zajęcia: hm Dorota Lauer-Tomecka, phm Anna Szynkiewicz, pwd Barbara Banaszczyk, pwd Kamila Buczek, pwd Sylwia Urbańska,
pwd Dorota Dorawa, phm Anna Walczak (Hufiec Uniejów), phm Piotr Dorawa i pwd Tomasz Morzyszek.

A że nie samą nauką harcerz żyje, kursanci i kadra skorzystali z okazji przebywania w Uniejowie i spędzili prawie 2 godziny na tamtejszych termach.

Przed kursantami i kadrą jeszcze jeden weekend – tym razem w Pabianicach. W oczekiwaniu zapraszamy do oglądania relacji zdjęciowej z dotychczasowych działań.

 

W piątek, 22 stycznia rozpoczął się drugi weekend Kursu Przewodnikowskiego „TROP”. Tym razem zajęcia odbyły się Pabianicach, w siedzibie hufca.

Kursanci zdobywali wiedzę i umiejętności z: podstaw prawnych działalności drużynowego, funkcjonowania w organizacjach skautowych, planowania pracy, poszukiwania i współdziałania z sojusznikami, obsługiwania Elektronicznego Systemu Harcerskich Danych, tworzenia swojej drogi instruktorskiej, gospodarowania finansami gromady / drużyny, asertywności i komunikacji, motywacji, bycia liderem.

Zajęcia na kursie prowadzili: pwd Sylwia Urbańska, phm Piotr Dorawa, pwd Przemysław Zglinicki, pwd Patrycja Jochymek, pwd Agnieszka Małkowska, pwd Piotr Chrabelski, phm Anna Omiecińska z Hufca Łódź Polesie, Jan Kiesielewicz – we współpracy z druhną phm Katarzyną Golińską – administratorem danych osobowych w Hufcu Pabianice. Kursantów odwiedzili szczególni goście – członkowie Komisji Stopni Instruktorskich Hufca ZHP Pabianice – druhna phm Marta Stępień, druhna hm Dorota Lauer Tomecka, druh hm Bogdan Mirowski i druh hm Piotr Muszyński – wspólnie z nimi kursanci omówili zadanie kursowe, jakim było opracowanie zadań na próbę przewodnikowski.

Omówiono również drugie zadanie kursowe – scenariusze przyrzeczeń. Kadra wyróżniła scenariusze autorstwa:

- Martyny Włodarskiej, Karoliny Bugajak i Konrada Bączyka z Hufca ZHP Uniejów

- Julii Trzeszczak i Szymona Klatt z Hufca ZHP Pabianice.

Ważnym momentem kursu były: sprawdzian wiadomości oraz ocena zajęć i całego kursu dokonana przez jego uczestników – wypadła ona bardzo pozytywnie.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że wysiłek kadry okazał się skuteczny w 100 %  - wszyscy uczestnicy ukończyli kurs pozytywnie.

W najlepszej trójce znaleźli się:

- Magdalena Pękala (9 PDW „Diamir”)

- Martyna Włodarska (Hufiec ZHP Uniejów)

- Magda Klimek (16 PHDW „Abordaż”)

 

Gratulujemy.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z kursu.

Krótka fotorelacja tutaj.

phm. Anna Szynkiewicz

Wigilia Instruktorska

21 grudnia odbyła się Wigilia Instruktorska organizowana przez Komendę Hufca Pabianice. Na uroczystość tłumnie przybyły pokolenia pabianickich Instruktorów. Łącznie było nas blisko 100 osób.
W cudownie udekorowanej sali, spotkanie rozpoczęło się od występu harcerek z 44 PDH "Ignis", które wraz z Druhną Agnieszką Małkowską  zaśpiewały kolędę „Mizerna cicha”. Następnie Druhna Komendant powitała gości, a Druhna Dorota Lauer-Tomecka uraczyła nas piękną gawędą o Aniołach. W anielskich nastrojach wszyscy przystąpili do składania sobie życzeń i spożywania potraw, które znalazły się na stołach. Wigilia nie mogłaby się odbyć bez tak ważnej osobistości jaką jest Święty Mikołaj, który wraz z pomocą zuchów rozdał prezenty. Wszystkim towarzyszyła duża porcja śmiechu i dobrej zabawy. W takim świątecznym  nastroju mogliśmy spędzić już do końca nasze wigilijne spotkanie, które obfitowało w liczne rozmowy i ciepłe słowa. Liczymy na to, że Wigilia Instruktorska była tylko zapowiedzią wspaniałych Świąt, które w tym roku będą dla każdego wyjątkowe.

 

Przemysław Lichota, HO

Wigilia Retmanatu

Żeglarska Wigilia odbyła się 20 grudnia w siedzibie Komendy Hufca Pabianice. O 18:00 przybyli do hufca wszyscy członkowie, od Zucha po Instruktora, aby wspólnie spędzić ten czas w żeglarskiej rodzinie. Liczba granatowych mundurów, którymi wypełniła się sala w hufcu była naprawdę duża. W czasie Wigilii oczywiście Żeglarze składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem oraz delektowali się smakiem przygotowanych potraw. W czasie spotkania znalazł się czas również na  gratulacje dla wszystkich osób, które w minionym roku zdały patent żeglarski. Dla wszystkich był to radosny punkt programu. Najmłodsi harcerze i zuchy w granatowych mundurach najbardziej jednak czekali na rozdanie prezentów, które były pod choinką. Po minach można było śmiało stwierdzić, że każdy był zadowolony i szczęśliwy z otrzymanego upominku. Za rok Wodniacy zapowiedzieli, że mają za zadanie spotkać się w jeszcze większym gronie w również tak cudownej atmosferze jak w tym roku.
Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Przemysław Lichota, HO

 

 

 

Przegląd kolęd i pastorałek

 W niedzielę 20 grudnia w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w  Ksawerowie odbył się festiwal Kolęd i Pastorałek organizowany przez 190 PGZ „Lwie Serca”.

Podczas przeglądu każda gromada zaprezentowała jedną, wybraną  kolędę.

Zuchy podczas festiwalu mogły sprawdzić w krótkim Quizie swoją wiedzę na temat świąt Bożego Narodzenia. Następnie gromady zuchowe zmierzyły się w turnieju „Jaka to Kolęda?”.  Po tym zuchy miały możliwość napisania listu do Mikołaja oraz zrobienia sobie z nim wspólnego zdjęcia. Pod koniec elfy przybliżyły zuchom atmosferę panującą przy produkcji prezentów w fabryce Św. Mikołaja. Pod koniec wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Cicha Noc” Każda gromada otrzymała dyplom oraz słodką nagrodę za udział.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

 

 

Paulina Raszewska

ZAPID

Weekend 17-18.12.2015 roku upłynął Radom Drużyn na wyjazdowej formie szkoleniowej, potocznie nazwanej ZAPiD (Zimowa Akademia Przybocznych i Drużynowych). Wyjazd szkoleniowy został zorganizowany przy współpracy Urzędu Miasta Pabianice, poprzez środki pozyskane w otwartym konkursie ofert. Pabianiccy harcerze wyjechali aby zwiększać swoją wiedzę do szkoły w Guzewie oraz restauracyjno - konferencyjnej sali "Cristal".

Zaczęliśmy w piątek od zajęć z socjoterapeutką Anną Skurnicą nt. pracy z trudnymi dziećmi, następnie uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez Bartłomieja Szczepaniakia, który opowiedział nam o skautowym świecie.

Wieczór był natomiast pełen decyzji i dylematów. Wzięliśmy udział w dyskusji "Decyzja Należy do Ciebie", której przewodnim tematem była szkodliwość dopalaczy i ich wpływ na młodego człowieka.

Sobota powitała nas bardzo wcześnie bo już o 6:30. Dzień rozpoczęliśmy od odwiedzin w spiżarni Master Szefa (Rzgowskiej Biedronki), w której to ekipy miały za zadanie zrobić zakupy na śniadanie, które sami przygotowywali. Zabawa przy tym była niesamowita, a efekt końcowy powalał na kolana.

Po pożywnym śniadaniu przeszliśmy do bardzo inspirujących zajęć z motywacji oraz bycia liderem. Zaraz po nich przeszliśmy do naszego wizerunku czyli "Ja w ZHP", które przygotował dla nas Adrian Łukaszewski.

Po intensywnych blokach szkoleniowych zasłużyliśmy na obiad. Udało nam się również połączyć w pokrewne dusze poprzez ćwiczenie przygotowane przez kadrę ZAPiD-u. Po intensywnym dniu nie mogło zabraknąć uroczystej kolacji w wieczorowych strojach, przeplatanej nauką tańca.

Był to weekend pełen wrażeń, który mamy nadzieję naładował wszystkich energią do dalszego działania.
Zdjęcia do obejrzenia tu.

hm. Oliwia Kruczkowska

 

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju

Ponad 20-osobowa reprezentacja zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Pabianice wyruszyła w piątek 11 grudnia 2015 r. na Betlejemski Zlot do Zakopanego. Po raz kolejny członkowie ZHP odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju od Słowackich skautów, tym razem po polskiej stronie Tatr. Tradycja przekazania BŚP do Polski sięga już 25 lat, tym razem pod hasłem przewodnim  „Zauważ człowieka”.

Co roku, w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem skauci z Austrii odpalają świecę, której płomień symbolizujący pokój i braterstwo wędruje przez kraje i kontynenty, miasta i wsie, docierając do szpitali, instytucji, szkół, parafii i samych mieszkańców. Tegoroczna uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju do Polski odbędzie się w niedzielę 13 grudnia, podczas mszy świętej o godz. 10 w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Stamtąd ogień trafi do poszczególnych chorągwi i województw. W kolejnych dniach harcerze przekażą Światło również skautom z sąsiednich krajów: Niemcom, Duńczykom, Litwinom, Ukraińcom, Rosjanom i Białorusinom. Podczas uroczystości odebrania BŚP w Zakopanem, harcerzom z Pabianic towarzyszyć będzie Prezydent Miasta Grzegorz Mackiewicz, który współfinansuje ich grudniową wyprawę.

Uczestnicy Betlejemskiego Zlotu, w oczekiwaniu na słowackich skautów, będą mogli wziąć udział w zajęciach programowych dla zuchów i harcerzy zaplanowanych przez organizatorów na cały weekend, m.in.: w grze miejskiej, warsztatach o różnej tematyce i koncercie. Będzie to dla nich czas refleksji, zrozumienia dla drugiego człowieka i pojednania narodów, które jest szczególnie ważne w świetle ostatnich wydarzeń i narastających konfliktów. Reprezentacja z Pabianic przenocuje w harcerskim Schronisku „Głodówka”, gdzie niegdyś odbierano BŚP. Tam również, z okazji 25-lecia tradycji przekazywania Światła Pokoju odbędzie się ogniobranie. Polana Głodówka jest dla pabianickich harcerzy miejscem szczególnie ważnym, bowiem wielu z nich uczestniczyło w zorganizowanych tam we wcześniejszych latach szkoleniach i kursach, a piękny widok na prawie 80 km panoramę Tatr wciąż przywołuje niezapomniane, spędzone w tym miejscu chwile.  

Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione do Pabianic, w kolejnym tygodniu trafi do lokalnych firm, pabianickich urzędów, szkół, kościołów i gospodarstw domowych.  Drużyny i Gromady Zuchowe do 20 grudnia będą niosły Światło Pokoju w lampionach również do zaprzyjaźnionych osób i instytucji, wraz z życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcia tu. 

pwd. Barbara Banaszczyk

Kurs Zastępowych

W piątek 15.12. o godzinie 17 rozpoczął się kurs zastępowych zorganizowany przez druha Jana Kisielewicza. Zgromadził on na trzy dni dokładnie 21 harcerzy z różnych drużyn. Mieli oni przed sobą wiele wyzwań takich jak napisanie planu pracy czy stworzenie zbiórki pokazowej. Ciężko nie wspomnieć o zajęciach, które trwały od samego rana do wieczora, a także świeczkowisku zorganizowanym, by pokazać uczestnikom harcerstwo z innej strony. Ten weekend pełen wrażeń wyłonił 17 przyszłych zastępowych, którzy pozytywnie ukończyli kurs i otrzymali patenty. W imieniu całej kadry kursu gratuluje i życzę dalszych harcerskich sukcesów. J

 Milena Sysio

Festiwal Piosenki Żeglarskiej „SZANTOWIĄZAŁKA”

 

Jak co roku, w pierwszy weekend grudnia odbył się Festiwal Piosenki Żeglarskiej „SZANTOWIĄZAŁKA” zorganizowany przez harcerzy z Hufca Łódź - Polesie. Dwie pabianickie drużyny: 44 PDH Ignis oraz 16 PHDW Abordaż postanowiły przekroczyć granice miasta i znów podbić łódzkie sceny.

Pierwszego dnia konkursu uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: „Ryk o północy”, „Pieśń pracy” i „Po przygodę” (z podziałem na kategorie wiekowe). Swoimi występami pabianickie drużyny po raz kolejny zyskały sympatię publiczności z wojewódzkiego miasta, co zaowocowało licznymi nagrodami. Wśród młodszych zespołów najlepsza okazała się 16 PHDW Abordaż. Kategoria „dla starszych” również należała do harcerzy z Pabianic. Trzecie miejsce zajęła 44 PDH Ignis, a na najwyższym stopniu na podium po raz kolejny stanęła 16-nasta. Wyjątkowe wyróżnienie otrzymał także Maksym Mosiewicz z Abordażu, który w piosence „Hej, me Bałtyckie Morze!” oczarował jury swoim głosem.

Drugi dzień festiwalu to nie tylko zuchowe zmagania na scenie, ale również mnóstwo świetnej zabawy związanej głównie z grą „W 80 dni dookoła świata”. W tej świetnie przygotowanej inicjatywie udział wzięły również dwie pabianickie gromady: 114 PWGZ Młodzi Piraci oraz 196 PGZ Łowcy Przygód. Po zajęciach programowych, uczestnicy udali się na najważniejszą część, czyli festiwal. Zuchy zaśpiewały przygotowane piosenki w dwóch kategoriach: „Podróże małe i duże” oraz „Pieśń o wikingu”. W ogólnej klasyfikacji trzecie miejsce zajęli pabianiccy żeglarze z 114 PWGZ Młodzi Piraci, a Łowcy Przygód otrzymali wyróżnienie.

Podsumowując, jury Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Szantowiązałka” po raz kolejny doceniło występy harcerzy i zuchów z Naszego miasta. Mamy nadzieję, że dobra forma pabianickich harcerzy w nadchodzącym roku nie obniży się, a w przyszłej edycji również będziemy mogli powalczyć o wygraną i miejsce na podium.
Zdjęcia tu.

Przemysław Lichota, HO

 

 

Parada Świąteczna 

6 grudnia, w ramach Mikołajek, odbyła się Parada Świąteczna na ulicy Zamkowej. W imprezie nie mogło zabraknąć pabianickich harcerzy.  Wszyscy harcerze, zuchy oraz instruktorzy, którzy pojawili się na paradzie, byli przebrani w czerwono-zielone elementy stroju nawiązującego do zbliżających się świąt. Na czele pochodu harcerskiego , w tym roku, jechała łódka klasy Optymist przyozdobiona w świąteczne lampki, która w powietrzu unosiła się ponad głowy oglądających dzięki firmie Evergreen. Nasze stroje, niekonwencjonalne pomysły znów wywołały słowa podziwu wśród obserwatorów parady. Za rok kolejna okazja do pokazania się z jak najlepszej, świątecznej stron!
Zdjęcia do obejrzenia tutaj. 

Przemysław Lichota, HO

Gala Wolontariatu

z okazji 10 obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Pabianicach dnia 03.12.2015 roku w restauracji Willa Impresja w Pabianicach odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu z okazji 10 obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Pabianicach

Do udziału w gali zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i kół działających na terenie powiatu pabianickiego, a także szkół, w których działają wolontariusze.

W gali wzięli udział: Prezydent Miasta Pabianic – Grzegorz Mackiewicz, Wiceprezydent – Aleksandra Jarmakowska Jasiczek, Starosta Powiatu Pabianickiego – Krzysztof Habura oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Galę poprowadzili aktorzy – Teresa Dzielska i Wojciech Solarz – związani z pracą na rzecz innych. Szczególnymi gośćmi gali byli aktorzy: Tomasz Schimscheiner, Jakub Wieczorek i Magdalena Różdżka – która ze względów osobistych nie dotarła na galę, ale połączyła się z jej uczestnikami telefonicznie i obiecała, że wkrótce odwiedzi Pabianice.

Podczas gali uhonorowano podziękowaniami wszystkie kluby, organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz drugiego człowieka, wręczono nagrody specjalne – „ZŁOTE SERCA” dla osób, które na przestrzeni 10 lat wspierały działania wolontarystyczne w naszym powiecie oraz wyjątkowe wyróżnienia – „SERCA PREZYDENTA MIASTA PABIANIC” przyznane w konkursie „TAK! To ONI” mającym na celu docenienie najaktywniejszych wolontariuszy. Do konkursu zgłoszono 25 kandydatów z całego powiatu. Jury składające się

z przedstawicieli Forum Organizacji Pozarządowych przyznało I, II i III miejsce w tym konkursie. Z dumą informujemy, że „SERCA PREZYDENTA MIASTA PABIANIC” trafiły do harcerzy - laureatem

I miejsca został druh Jan Kisielewicz – drużynowy 196 Pabianickiej Gromady Zuchowej „Łowcy Przygód”, a laureatką II miejsca – druhna Oliwia Kruczkowska – komendantka Hufca Pabianice.

Jesteśmy dumni i szczerze gratulujemy.

Zachęcamy do oglądania relacji z gali w telewizji ProMok.

phm. Anna Szynkiewicz

Seminarium w Załęczu Wielkim

W miniony weekend 27-28.11.2015 roku, część składu Komendy Hufca, kształciła się podczas Jesiennego seminarium Kształceniowo - Programowego w Załęczu Wielkim. Uczestniczyliśmy w zajęciach dla kwaterminstrzów, programowców oraz komendantów hufca. Na wyjeździe nie zabrakło również naszych instruktorów z kręgu starszyzny Wiarusi, oraz z kręgu instruktorskiego Stara Wiara i Weteran. Zdjęcia do obejrzenia tu.

 phm. Oliwia Kruczkowska

 

Z nową energią, wiedzą i doświadczeniami rozpoczynamy owocną pracę.

Zjazd Zwykły Hufca ZHP Pabianice

 

W minioną sobotę odbył się Zjazd Zwykły Hufca ZHP Pabianice, na którym powołano nowych członków Hufcowej Komisji Rewizyjnej oraz Komendy Hufca na najbliższą 4-letnią kadencję. Na Komendanta Hufca wybrano ponownie druhnę phm. Oliwię Kruczkowską, a skład Komendy niewiele się zmienił. Do poprzedniej Komendy dołączył pwd. Marcin Brzozowski, a pozostali (dotychczas pełniący tę funkcję) członkowie zmienili zakres swoich obowiązków. Podczas Zjazdu przyjęto również nową strategię na najbliższe lata pracy Hufca.

Przewodniczącym HKR został wybrany ponownie phm. Dariusz Kamieniak. Nastąpiła również zmiana na funkcji Przewodniczącej Zespołu Programowego, na którą powołano hm. Dorotę Lauer-Tomecką. Druhnie phm. Kamili Pokorze z tego miejsca dziękujemy za pełnioną dotychczas na tej funkcji służbę i zaangażowanie w pracę na rzecz uatrakcyjniania harcerskiego programu.

Na Zjazd przybyła zdecydowana większość delegatów (88% uprawnionych do głosowania) oraz zaproszeni goście. Oprócz wyborów władz podsumowano także dotychczasową pracę instruktorów i jednostek Hufca. Wręczono pamiątki i podziękowania wielu osobom, które w ostatnich latach przyczyniły się do rozwoju Naszego Hufca i były dla Nas - harcerzy ogromnym wsparciem. Podczas Zjazdu w sposób szczególny wyróżniono najbardziej zasłużonych instruktorów. Tym samym, decyzją Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego przyznano i wręczono Srebrny Krzyż za Zasługi dla ZHP drunnie hm. Dorocie Lauer-Tomeckiej, natomiast Brązowy Krzyż za Zasługi dla ZHP otrzymała phm. Anna Szynkiewicz.

 

POZOSTAŁE WYRÓŻNIENIA:

Odznakę „Zasłużony dla Chorągwi Łódzkiej ZHP” w stopniu srebrnym przyznano:
-phm. Annie Mikołajczyk
-pwd. Monice Witusik

Odznakę Honorową „Zasłużony dla Hufca ZHP Pabianice” otrzymali:

-phm. Piotr Dorawa

- pwd. Andżelika Baj

- pwd. Dorota Dorawa

- pan Krzysztof Borowiec

Decyzją Komendanta przyznano również tytuł „Instruktora Roku” 23 najaktywniejszym instruktorom Naszego Hufca. Komendantka wręczyła również podziękowania w formie kalendarzy z indywidualnymi dedykacjami namiestnikom oraz drużynowym pabianickich drużyn i gromad. Towarzyszący jej do tej pory członkowie Komendy otrzymali symboliczne koce z haftem „HUFIEC NASZYM DOMEM” J.

Wiele ważnych decyzji zapadło na Zjeździe, wiele nowych informacji się również na nim pojawiło. Jednak ten dzień z pewnością na zawsze zapamięta jeden instruktor (członek Komendy) – phm. Piotr Chrabelski, którego żona chwilę wcześniej poinformowała, że po raz trzeci zostanie OJCEM!  Druhnie Natalii i druhowi Piotrowi serdecznie gratulujemy tej wspaniałej nowiny! Phm. Piotr Chrabelski w swojej przemowie do obecnych na Zjeździe obiecał, że jego najmłodszy skarb (jak tylko podrośnie) będzie uczęszczał na zbiórki do 196 PGZ Łowcy Przygód. Trzymamy DRUHA za słowo, a na słowie HARCERZA……………….! ;)

pwd. Barbara Banaszczyk

Misja Specjalna "Na ratunek GRABI"

W dniu 07.11.2015 roku, patrole z naszego hufca wyruszyły na MISJĘ SPECJALNĄ na ratunek rzeki Grabi. Rajd został zorganizowany w ramach programu ekologicznego: "Dbajmy o przyrodę - sprawdźmy Naszą wojewódzką wodę" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wszystko rozpoczęło się w Kolumnie, skąd wzdłuż rzeki patrole przemieszczały się aż do Młynu w Talarze. Po drodze czekały na nas bardzo ciekawe punkty. Musieliśmy przepłynąć na drugą stronę rzeki łódką, wykazywaliśmy się znajomością rzek Polski, musieliśmy przefiltrować wodę, a także sprawdzić jej czystość. Ratowaliśmy też topielca, doskonale poradziliśmy sobie również z odmierzaniem objętości wody. Każdy z nas musiał pokonać tor przeszkód, naszym zadaniem było ochronienie wody zdatnej do picia.

Rzeka została ocalona, a na mecie czekały na nas cukierki oraz przepyszne kiełbaski z grilla.

W klasyfikacji ogólnej:

I miejsce - 21 PDH Husaria

II miejsce - 3 PDH Bordowo-Czarna Trójka 1

III miejsce - 79 PDH Wilki

Wszystkich Świętych

1 listopada br. zuchy, harcerze oraz mieszkańcy Pabianic spotkali się na nowym cmentarzu przy kaplicy, by wspólnie wspomnieć nieżyjących już instruktorów harcerskich oraz członków Szarych Szeregów i oddać im hołd. O godzinie 12.00 został odczytany rozkaz phm. Oliwii Kruczkowskiej, Komendantki Hufca ZHP Pabianice, a pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Na apel przybył Prezydent Miasta Pabianic wraz z reprezentacją władz miasta oraz byli członkowie Armii Krajowej, którzy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Szarych Szeregów. Tuż po apelu członkowie ZHP roznieśli kwiaty i znicze z biało-czerwonymi aksamitkami, które rozpalili na grobach 51 instruktorów Hufca Pabianice. W trakcie trwającej Akcji „Znicz”, przy pomniku Szarych Szeregów przez cały dzień pełnione były również honorowe warty. W imieniu wszystkich drużyn serdecznie dziękujemy Tym, którzy wsparli w ostatnich dniach akcję zarobkową harcerzy.

„Postarajmy się zatem skupić na tym, co dziś jest najważniejsze – na pamięci o naszych bliskich i o harcerzach poległych (…). Pamiętajmy też, że życie toczy się dalej i trzeba iść do przodu z tym co los nam niesie. Z pamięcią o tych, którzy odeszli,  ale też o tych,  którzy  nadal  z  nami  są,  bo  nigdy  nie  wiemy,  jak  długo  będą  nam towarzyszyć.”

Fragment rozkazu L15/2015 Komendantki Hufca ZHP Pabianice

Babilon

W tę sobotę odbyła się gra fabularna „Babilon” zorganizowana przez 44 PDH "Ignis" z okazji ich 6 urodzin. Cała przygoda rozpoczęła się o 9 rano na Lewitynie, gdy drużyny otrzymały mapy. Ruszyliśmy na punkty, aby rozwikłać skomplikowaną zagadkę całej gry. Otoczka wokół historii była bardzo dobrze przygotowana, dzięki temu można było oderwać się od rzeczywistości i wczuć w rolę „małego” detektywa. Tegoroczny BABILON  był bardzo ciekawy i wymagał „ruszenia głową”. Drużyny przygotowały również prezenty - niespodziankę dla organizatorów

I miejsce – 21 PDH HUSARIA!

II miejsce –79 PDH WILKI

III miejsce – 90 PDH WÓREWASK

IGNISOWI dziękujemy za zaproszenie Nas do wspólnego świętowania URODZIN i w tym szczególnym dla Nich dniu życzymy wytrwałości w kolejnych latach harcerskiej służby. Oby ogień, który w Was płonie nigdy nie zgasnął!
Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Milena Sysio

Harcerski Biwak Ekologiczny w Małeczu

Tegoroczny HARCERSKI START 2015, który był jednym z zadań realizowanych w ramach projektu "Dbajmy o przyrodę - Sprawdźmy Naszą wojewódzką wodę", współfinansowanego przez WFOŚiGW dobiegł już końca. Jak co roku spotkaliśmy się w Małeczu, by wspólnie podsumować i zakończyć rok harcerski 2014/2015. Ubiegły piątek rozpoczęliśmy apelem, który wywołał wiele pozytywnych emocji wśród harcerzy i zaproszonych gości. Nie zabrakło na nim władz miasta i powiatu pabianickiego oraz Komendanta ChŁ. Drużyną Sztandarową Hufca ZHP Pabianice ogłoszono 3 PDH im. płk. J. Kilińskiego „Czarną Trójkę”. Chwilę później czternastu drużynowych rozpaliło Wędrowniczą Watrę, której ogień towarzyszył 312 harcerzom i instruktorom przez cały weekend. Następnie odbyła się polowa msza święta, a zaraz po niej rozpoczęliśmy konkurencje o miano Najlepszej Drużyny Startu EKO-DRUŻYNA. Po raz pierwszy harcerze na STARCIE wzięli udział w bloku KONKURENCJI GRUPOWYCH, zorganizowanych przez pary drużyn. Nie zabrakło również bloków EKO-SPORT, EKO-HARCE i EKO-KULTURA. W trakcie wyjazdu odbyła się m.in.: Wielka Gra Ekologiczna, podczas której harcerze naszego hufca sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną oraz konkurs fotograficzny „Woda jest wokół Nas”. W sobotni wieczór Małecz tętnił prawdziwie harcerskim klimatem. Harcerze założyli mundury i ruszyli na HA-BE-TĘ, by sprawdzić swoje umiejętności z technik harcerskich. Wolne chwile spędzić można było w KANTYNIE, gdzie rozbrzmiewały dźwięki gitar, mandoliny i akordeonu! Nocą nastąpiły zmiany drużynowych i przybocznych w niektórych jednostkach, do ZHP przyjęto nowe osoby, a dwóch instruktorów złożyło Zobowiązanie Instruktorskie. Na zakończenie Harcerskiego Startu najlepszym drużynom przyznano nagrody, współfinansowane ze środków WFOŚiGW w Łodzi. Tym samym wkroczyliśmy w kolejny rok harcerski z nową energią, gotowością do działania i pozytywnym nastawieniem .

BB

KLASYFIKACJA OGÓLNA HARCERSKIEGO STARTU MAŁECZ 2015:

I MIEJSCE – 68 PDH BUNT

II MIEJSCE – 55 PDH HADES

III MIEJSCE – 44 PDH IGNIS

 

 

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI RYWALIZACJI PODCZAS HARCERSKIEGO STARTU MAŁECZ 2015 TUTAJ:

 

GALERIA IMPREZY DO OBEJRZENIA TUTAJ.

 


Życzenia z okazji Ślubu Oliwii i Marcela:

Przeprowadzka Hufca

To już ostatnie dni w naszej dotychczasowej siedzibie Hufca. Nowy rok harcerski rozpoczniemy już w nowej siedzibie. W galerii możecie obejrzeć kilka zdjęć upamiętniających tą historyczną chwilę. Na zdjęciach zarówno stary Hufiec jak i nowy. 

Rajd Pełnia

Tegoroczna, dwudniowa  edycja rajdu  "Pełnia" odbyła się w dniach 29-31 maja. Trudną trasę wynagradzały nam ciekawe punkty na których m.in. przechodziliśmy przez rzekę na taśmie, robiliśmy tatuaż na świni , zszywaliśmy serce, rozwiązywaliśmy zagadki logiczne.  W ciągu 24 godzin przeszliśmy 55 kilometrów, jednak niesamowite wrażenia sprawiały, że nie czuliśmy  zmęczenia . W "Pełni"  wzięło  udział 12 drużyn z Pabianic i Zgierza. Wszystkie wykazały się swoimi umiejętnościami na punktach i wytrwałością na trasie,  jednak najlepszymi okazali się:  Bomba ( III miejsce), Hades (II miejsce) i Diamir ( I miejsce).

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na kolejną, już IX edycję.

Zbiórka zuchów

do obejrzenia krótkiej fotorelacji ze zbiórki zapraszamy tutaj. 

Warsztaty "Daj sobie szansę - polub siebie"
W harcerstwie kładziemy nacisk na rozwój umiejętności i kompetencji. Skupiamy się na umiejętnościach i postawach harcerskich, ale mamy na uwadze też życie prywatne naszych członków. W środę 13 maja zorganizowano warsztaty „Daj sobie szansę- polub siebie” organizowane przez Grupę Studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego „Chance”. Warsztaty poświęcone były tematowi adaptacji społecznej, oraz budowania samoświadomości, nawiązywania kontaktów, oraz autoprezentacji. Są to obecnie bardzo ważne umiejętności, które przydają się nie tylko podczas harcerskich zbiórek, ale również w środowiskach szkolnych, a nawet w przyszłości na rynku pracy.

Harcerska wyprawa pamięci

8 maja 2015 patrol Hufca ZHP Pabianice w składzie: Barbara Banaszczyk, Piotr Cieśla, Michał Budziński, Agata Stępień i Mikołaj Wągrowski (z 9 PDW "Diamir"), Milena Myszkiewicz (79 PDH "Wilki"), Sebastian Zdziebłowski (16 PHDW "Abordaż"), Julita Małycha (44 PDH "Ignis") oraz Zuzanna Lesz (3 PDH "Czarna Trójka"), wyruszył wraz

z reprezentacją harcerzy z całego kraju na uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozów systemu Mauthausen-Gusen do Austrii. Podczas wyprawy odwiedziliśmy cmentarz ofiar byłego obozu koncentracyjnego, złożyliśmy kwiaty pod nowoodsłoniętą tablicą, poświęconą polskim ofiarom pracy przymusowej. Zwiedziliśmy również sztolnię w Gusen i cały obóz w Mathausen, który stale jest odrestaurowywany. Największe wrażenie wywarły na Nas podświetlone tablice pamiątkowe z wypisanymi nazwiskami 120 000 os. więzionych na tych terenach, w czasach wojny, wśród których najliczniejszą grupę stanowili Rosjanie i... Polacy. W niedzielę odbyły się centralne uroczystości w samym Mauthausen. Mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień kombatantów i wraz z nimi uczestniczyć we wspólnej mszy świętej oraz w pochodzie wielu narodów. Oddaliśmy hold tym, którzy obozów nie przetrwali, a podczas ceremonii złożenia kwiatów przez polską reprezentację, słychać było liczne i głośne brawa - poczuliśmy się wtedy prawdziwymi patriotami! Ostatni dzień wyprawy przeznaczony był na zwiedzanie pięknej stolicy Austrii i poznanie historii miasta Wiedeń. 12 maja wróciliśmy do Polski z "wielką paczką wrażeń". Dziękujemy za wszystko Organizatorom wyprawy, którzy umożliwili nam uczestnictwo w tym wydarzeniu. Zapraszamy do naszej fotorelacji tutaj.

Rajd Komend

W weekend 8-10.05 w Załęczu Wielkim odbył się rajd komend. Nas też nie mogło tam zabraknąć! Wspaniała impreza przepełniona harcerstwem, braterstwem wzajemną nauką. Podczas rajdu mogliśmy się zmierzyć na kajakach, quadach, w paintballu, sumo, nie zabrakło również paneli dyskusyjnych. Wspaniały wyjazd spędzony z niesamowitymi instruktorami. Dziękujemy organizatorom za tak dobrze zorganizowany rajd :) Fotorelację z imprezy znajdziecie tu.  

RAJD NONSENS

09.05 dwie drużyny naszego Hufca 70 PDH "Eksplozja" oraz 77 PDH "Bomba" wspólnie zorganizowały drugą edycję rajdu "Nonsens". Jak sama nazwa wskazuje na tym rajdzie działy się tylko bezsensowne rzeczy. Po dość szalonym apelu uczestnicy rajdu udali się na punkty na których m.in. pisali kartkówke, rysowali swojego drużynowego parówką, zostali wkręceni, przechodzili przez tor przeszkód, udzielali wywiadu, robili zadanie w autobusie oraz wykonywali wiele innych zadań. Gdy wszystkie patrole wróciły już z trasy odbyło się ogłoszenie wyników i tym sposobem I miejsce trafiło do Ignisu, II miejsce do Falangi, III miejsce do Diamiru, natomiast IV do Hadesu. Po rozdaniu nagród wszyscy w dobrych nastrojach, choć trochę zmęczeni udali się do domów. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej  

2 maja na Busince spotkało się 8 gromad zuchowych: Cztery Żywioły, Łowcy Przygód, Młodzi Piraci, Tik Tak, Kosmiczne Pingwiny, Wilczęta, Niekończąca się opowieść, Dzielni Wojownicy i Radosne Krasnoludki. Zuchy czekało wiele wymagających zadań i pytań dotyczących naszego kraju, z którymi doskonale sobie dały radę. Później układaliśmy z siebie godło Polski, był też czas na potyczki drużynowych. Na koniec zjedliśmy samodzielnie upieczoną kiełbaskę i wykonaliśmy flagi, które wzięliśmy ze sobą do domu. Zdjęcia  tu.

Debata Instruktorska

W miniony poniedziałek 20.04.2015 roku odbyła się debata instruktorska dotycząca Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego. W gronie harcerzy i instruktorów Hufca Pabianice rozmawialiśmy o tym, jak zapisać wartości w Prawie i Przyrzeczeniu, by były one czytelne dla dzisiejszej młodzieży. W dyskusji rozważaliśmy propozycje przygotowane przez Zespół ds. Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, a także pomysły przygotowane przez uczestników debaty. Dyskutując o Przyrzeczeniu Harcerskim doszliśmy do wniosku, że powinna funkcjonować  1 rota, w następującym brzmieniu:
MAM SZCZERĄ WOLĘ CAŁYM ŻYCIEM PEŁNIĆ SŁUŻBĘ POLSCE, NIEŚĆ CHĘTNĄ POMOC BLIŹNIM I BYĆ POSŁUSZNYM PRAWU HARCERSKIEMU.
Dodatkowo, chętnym proponujemy możliwość dopowiedzenia po rocie Przyrzeczenia słów: TAK MI DOPOMÓŻ BÓG.
Jeśli natomiast chodzi o tekst Prawa Harcerskiego, to zdaniem harcerzy i instruktorów uczestniczących w debacie, powinno ono składać się z następujących punktów:
1. HARCERZ SUMIENNIE SPEŁNIA SWOJE OBOWIĄZKI.
2. NA SŁOWIE HARECRZA POLEGAJ JAK NA ZAWISZY.
3. HARECERZ JEST POŻYTECZNY I NIESIE POMOC BLIŹNIM.
4. HARCERZ W KAZDYM WIDZI BLIŹNIEGO, A ZA BRATA UWAŻA KAŻDEGO INNEGO HARCERZA.
5. HARCERZ POSZERZA WIEDZĘ I DOSKONALI UMIEJĘTNOŚCI.
6. HARCERZ SZANUJE PRZYRODĘ I STARA SIĘ JĄ POZNAĆ.
7. HARECERZ DBA O WIĘZI RODZINNE, JEST POSŁUSZNY RODZICOM I WSZYSTKIM SWOIM PRZEŁOŻONYM.
8. HARCERZ JEST ZAWSZE POGODNY.
9. HARCERZ JEST PRACOWITY I GOSPODARNY.
10. HARCERZ JEST CZYSTY W MOWIE I UCZYNKACH. DBA O ZDROWIE. JEST WOLNY OD NALOGÓW.

Propozycje naszego środowiska przesłaliśmy do Głównej Kwatery ZHP.
Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

WIATRAK

Jak co roku, w naszym hufcu odbył się festiwal piosenki harcerskiej „Wiatrak”. Tym razem organizowała go 44 PDH Ignis, a za tematykę obrali hasło „XXI wiek”.

Już na długo przed festiwalem pojawiła się jego oficjalna strona internetowa, instagram, fanpage oraz wydarzenie na Facebooku - to wszystko po to, aby harcerze naszego hufca mogli wczuć się w klimat hasztagów, selfies oraz hipsterów. Drużyny miały również zadanie przygotować teledysk nawiązujący do współczesnego rynku muzycznego.

11 kwietnia, czyli pierwszego dnia festiwalu bawiliśmy się od godziny 15. Jury w składzie instruktorek naszego hufca: pwd Basi Banaszczyk, pwd Agnieszki Małkowskiej i Ewy Kubasiewicz-Piaseckiej oraz wokalisty zespołu Tipsy Drivers - Jacka Urlika oceniało przygotowane przez nas piosenki harcerskie bądź turystyczne oraz dowolne. Po występach odbył się koncert naszego zaprzyjaźnionego zespołu, czyli Much w Butelce. Później drużyny udały się na nockę w Szkole Podstawowej nr 13, gdzie raczej zamiast spania śpiewaliśmy piosenki, graliśmy w gry i gawędziliśmy do samego rana.

12 kwietnia o 9 rano ponownie pojawiliśmy się w MOK-u. Tym razem prezentowaliśmy układy taneczne i kabarety. Oceniali nas phm Ania Szynkiewicz, pwd Paweł Jakubek oraz Ada Sobczak. Podczas przerw organizowane były różne mini-konkursy, w tym na największego hipstera i hipsterkę. Zabawa zakończyła się rozdaniem nagród o godzinie 13.30. A tak wyglądają wyniki:

#harcerska

 

1. miejsce 16 PHWD Abordaż

2. miejsce 70 PDH Eksplozja

3. miejsce 3 PDH Czarna Trójka

#dowolna

 

1. miejsce 90 PDH Wórewask

2. miejsce 16 PHWD Abordaż

3. miejsce 9 PDW Diamir

 #densimy, czyli układ taneczny

 

1. miejsce 16 PHWD Abordaż

2. miejsce 21 PDH Husaria

3. miejsce 77 PDH Bomba

 #zjajem, czyli kabaret

 

1. miejsce 16 PHWD Abordaż

2. miejsce 77 PDH Bomba

3. miejsce 88 PDH Falanga

 #video, czyli teledysk

 

1. miejsce 16 PHWD Abordaż

wyróżnienia: 70 PDH Eksplozja i 78 PDH Wilki

 W kategorii ogólnej, czyli po zsumowaniu punktów za wszystkie występy, podium wygląda następująco:

 

1. miejsce 16 PHWD ABORDAŻ

2. miejsce 77 PDH BOMBA

3. miejsce 70 PDH EKSPLOZJA

Podczas festiwalu wyróżnienie otrzymała również 21 PDH Husaria, za dobry wokal podczas występów. Za najlepszy głos damski nagrodzono Kingę Kluczyńską z 3 PDH Bordowo-Czarnej Trójki, a nagrodę za najlepszy głos męski otrzymał Jonasz Przybył z 16 PHDW Abordaż. Drużyny mogły wykonać również karykaturę swojego drużynowego, a za najlepszą została uznana praca przedstawiająca Mateusza Frankiewicza, czyli drużynowego 88 PDH Falanga.

 

Dziękujemy 44 PDH Ignis za świetną zabawę na festiwalu, a w szczególności jej koordynatorom, czyli Agacie Smudze i Jankowi Kisielewiczowi. Już nie możemy się doczekać przyszłorocznej imprezy!
zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Wielkanoc
W dniu dzisiejszym odbyło się Śniadanie Wielkanocne na którym spotkaliśmy się w licznym gronie by razem móc przeżywać ten ważny dla nas czas. Cudownie było zobaczyć tylu wspaniałych instruktorów naszego Hufca w jednym miejscu,  śmiejących się, dzielących się jajkiem oraz rywalizujących o dyplom za najpiękniejszą święconkę. Gratulujemy zdobywcom nagród, wybór był naprawdę trudny, gdyż każda święconka wykonana była z wielką starannością. Salę konferencyjną wypełniał również śmiech dzieci, które wraz z rodzicami licznie przybyły uczcić tradycję naszego Hufca. Zdjęcia z tego wspaniałego spotkania można obejrzeć tutaj.

Zaczęło się!

W minioną sobotę męska część instruktorów naszego Hufca rozpoczęła opróżnianie pomieszczeń magazynów znajdujących się przy naszym Hufcu. A wszystko po to by 31.03 móc je oddać. To pierwsza część przeprowadzki Hufca w nową lokalizację. Już wkrótce będziemy potrzebować więcej rąk do pracy więc bądźcie gotowi zakasać rękawy! :)

Rajd kolorów

28 marca 2015 roku siedem gromad z naszego hufca wzięło udział w rajdzie kolorów, zadaniem naszego namiestnictwa było przywołać do naszego miasta wiosnę. Wykonując różne zadania i biorąc udział w różnorodnych zabawach pomagaliśmy wiośnie w przybyciu do nas. W ciągu tych kilku godzin każdy zuch mógł pobawić się na mega twisterze, pobiec w torze przeszkód, ubrać swojego drużynowego w taki sposób, aby wyglądał jak marzanna, ułożyć wiosenne puzzle, odpowiedzieć na kilka pytań z wiosennego quizu, pośpiewać piosenki, a na sam koniec zjeść kiełbaskę i napić się ciepłej herbaty. Wszystkie zuchy dobrze się bawiły i nawet na chwilę udało nam się przywołać słońce za chmur :)

Droga Krzyżowa

28 marca ulicami Pabianic przeszła tradycyjnie już procesja upamiętniająca ostatnią drogę pana Jezusa. Jak co roku nie mogło zabraknąć w niej również harcerzy z naszego Hufca. Wzięli w niej udział: 88 PDH Falanga, 3 PDH Czarna Trójka, 3 PDH Bordowo - Czarna Trójka, 9 PDW Diamir. 

„Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim” - niejednokrotnie. Tym razem postanowiliśmy dołączyć się do VIII Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak-pomagam”, organizowanej przez Caritas. W dniach 13 - 14 marca br. harcerze z Wilków, Falangi, Ignisu, Bordowo-Czarnej Trójki, Buczaczu, Bomby, Eksplozji, Abordażu i Hadesu wraz z innymi wolontariuszami zbierali artykuły spożywcze w markecie Biedronka, przy ul. Traugutta. Żywność, za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, trafi do bezdomnych i najuboższych mieszkańców Naszego miasta. Zebrane słodycze zostaną przekazane dzieciom zapisanym do Ogniska pracy pozaszkolnej w Pabianicach. Cieszymy się, że możemy wspierać tak szlachetne działania i pomagać innym z naszego otoczenia.

Warsztaty Fotograficzne
7.03 w naszym hufcu odbyły się warsztaty fotograficzne zorganizowane przez przewodniczącą tworzącego się Zespołu Foto, pwd. Karolinę Piotrowską. Druhna Karolina jest doświadczonym fotografem, ma na swoim koncie wiele sesji, udziela się także w zespole promocji Chorągwi Łódzkiej. Warsztaty były organizowane po raz pierwszy w naszym Hufcu a ich poziom był bardzo wysoki. Dowiedzieliśmy się na nich jak właściwie działa aparat, jak robić dobre zdjęcia i jak do nich poprawnie naszykować sprzęt. Najważniejsze jednak, że mieliśmy wszystko dokładnie pokazane i każdy z nas sam mógł spróbować i zobaczyć różnice w zdjęciach. Warsztaty są otwarte, więc nie tylko osoby związane z ZHP mogą w nich uczestniczyć. Kolejne warsztaty już niedługo, polecamy i zapraszamy każdego kogo kręci robienie zdjęć.

 Dzień Myśli Braterskiej

22.02 to najważniejszy dzień dla każdego harcerza, a co za tym idzie także dla naszego hufca ZHP Pabianice. W tym roku drużyny naszego hufca spotkały się w OSP w Piątkowisku. Rozpoczeliśmy obchody Dnia Myśli Braterskiej od wysłuchania gawędy dh. Dobrusi, następnie w grupach wykonaliśmy 5 zadań. Nie zapomnijmy o prezentacji prezentów, która odbywała się pomiędzy zadaniami, robiliśmy je dla siebie nawzajem. Ale co to byłaby za harcerska impreza bez smalcu i pajdy chleba? W końcu najedzony harcerz to szczęśliwy harcerz, więc gdy nasze brzuchy były już pełne zabraliśmy się do śpiewania. Niestety później nadszedł koniec naszego spotkania i wszyscy rozeszli się do domów.
Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

WOŚP

11 Stycznia jak co roku mieliśmy okazję organizować Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jak co roku odbyło się wiele imprez towarzyszących jak rozgrywki rugby, zabawy dla najmłodszych czy impreza w Starej Tkalni.

W tym roku, pomimo odwołania finałowego koncertu udało się zebrać niebagatelną kwotę

58 tyś. zł! Ochoczo przystąpimy do organizowania przyszłorocznej zbiórki pieniędzy :)